Vodafone'dan dev satış

İngiliz Vodafone, Fransa'nın ikinci büyük telekom operatörü SFR'deki hisselerini 11.3 milyar dolara satıyor

04 Nisan 2011, Pazartesi 13:31
A A

Fransız Vivendi şirketi, cep telefonu operatörü SFR'nin, Vodafone'a ait olan yüzde 44 hissesini 7,95 milyar euroya (11,3 milyar dolar) satın almayı kabul etti.

Vivendi yaptığı açıklamada, İngiliz Vodafone'nin Fransa'nın ikinci büyük telekom operatörü SFR'deki yüzde 44 hissesini 7,95 milyar euroya satın almak için Vodafone ile anlaşmaya vardığını bildirdi. SFR'nin yüzde 56'sına sahip olan Vivendi şirketi bu satın almayla şirketinin tamamını denetimi altına alacak.

Düzenleyici kurumların onayını gerektiren iki şirket arasındaki anlaşmanın haziran ayı sonundan tamamlanması bekleniyor. Anlaşmaya göre, SFR ve Vodafone gelecek üç yıl ticari işbirliğini sürdürecek.

Vivendi Üst Yöneticisi (CEO) Jean-Bernard Levy, bu satın almanın, telekomünikasyon ve eğlence devi şirketin karlı büyüme ve yeniliklere odaklanmasına yardımcı olacağını belirtti.

“Bu ticari faaliyet, hissedarlarımızın kar payını artırmamıza olanak sağlayan Vivendi'nin karını önemli oranda artıracak” diyen Levy, Vivendi'nin önceliğinin, SFR ve televizyon şirketi Canal Plus dahil mevcut varlıkların tam kontrolünü sağlamanın yanı sıra özellikle gelişmekte olan ülkelerde “organik büyüme” olduğunu kaydetti. SFR'nin geçen yıl sonu itibariyle 21,3 milyon abonesi bulunuyordu.

SENE BAŞINDA HİSSE SATMIŞTI

Vivendi, bu yıl başında ABD'li televizyon şirketi NBC'ye ait NBC Universal'daki yüzde 20 hissesini General Electric şirketine 5,8 milyar dolara satmıştı.

Müzik, televizyon, telekomünikasyon ve internet sektöründe faaliyet gösteren Fransız medya grubu Vivendi'nin sahip olduğu şirketler arasında Eminem, Lady Gaga, Justin Bieber ve Rihanna gibi tanınmış sanatçıların plak şirketi Universal Music, Brezilya telekom şirketi GVT, Canal Plus televizyonu ve video oyunları üreten Activision Blizzard bulunuyor.

Vodafone şirketi, bu satıştan elde edeceği gelirin 4,5 milyar euroluk kısmını hisselerini geri almada kullanacak.

Vodafone Üst Yöneticisi Vittorio Colao, şirketin bazı varlıklarını satmaya devam edeceğini açıkladı.

İngiliz Vodafone, geçen yıl eylül ayında China Mobile şirketindeki yüzde 3,2 hissesini 4,5 milyar euroya ve Japon Softbank'taki hissesini de kasım ayında 3,5 milyar euroya satmıştı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;