Mehmet Coşkundeniz

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/01/17/8170739.mehmet_coşkundeniz_27.png

Yalancı sevgili nasıl anlaşılır?

Pazar, 21 Kasım 2010 - 05:00

El saklama
Kişi yalan söylediğinde ellerini arkasına, ceplerine ya da masanın altına saklama eğilimi gösterir. Yürürken de sevgilinizin sizden bir adım geride kalması, konuştuğunuz konudan rahatsız olduğunu gösteren bir harekettir.

Burun kaşıma
Burun kaşıma, beyaz yalanların klasik işaretidir. Ayrıca sevgiliniz sizden gerçekleri saklarken, büyük bir olasılıkla gözlerine, kulaklarına, dudaklarına dokunuyordur. Çünkü insanlar gerçeği söylemediği zamanlarda elleriyle yüzlerine dokunuyor.

Yutkunma[[HAFTAYA]]
Sevgiliniz yalan söylüyorsa sözcükleri dışarıya çıkarmak için sık sık yutkunur veya dudaklarını yalar.

Göz hareketleri
Sevgilinize cevabını bildiğiniz soruları sorun. Örneğin, “Ne yemiştin?” ya da “Arabayı nereye park etmiştik?” gibi. Cevabı düşünürken, gözlerinin nereye gittiğini izleyin. Gözlerinin doğru söylerkenki hareketini beyninize kazıyın. Çünkü sevgilinizin gözleri her doğru cevapta aynı hareketi yapacaktır. Ama yalan söylüyorsa, mutlaka bu hareket farklılaşacaktır.

Aşağı bakma
Pek çok insan yalan söyledikten sonra kendini suçlu hissediyor, bu nedenle farkında olmadan, karşısındakinin düşündüklerini kontrol etmek için gözlerini yukarıdan aşağıya indiriyor. Sevgiliniz bir şey anlatırken aynen böyle yapıyorsa, yalan söylüyor olabilir.

Öksürme
Eğer sevgilinize nerede olduğunu sorduğunuzda şiddetli bir öksürük nöbetine yakalanıyorsa, bu iyi bir işaret değildir. Yalandan öksürme, klasik aldatma tekniğidir. Beden yalana karşı koymaya çalışır, öksürmek veya boğazını temizlemek hikaye uydurmak için zaman kazanma şansını artırır.

Hızlı konuşma
Sevgiliniz ne kadar hızlı konuşursa, yalan söylediğinden o kadar fazla kuşkulanabilirsiniz. Genel kanıya göre, insanlar hızlı konuştuklarında yalanlarının ortaya çıkmayacağını düşünüyorlar.

Nefes alıp verme
Yalan söyleyen birinin rahat nefes alamadığını sakın unutmayın. Baskı altında olduğu zaman, karnından nefes almayı bırakıp, göğsünden nefes alır.

Gülme
Pek çok insan yalan söylediğinde ilk başta rahatlar. Bunun etkisi sesine de yansır. Yüksek sesle konuşur ve daha neşeli olur. Ve abartılı bir gülme içine girer.