Konfor odaklı tasarımlar

07 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
AA

İnsan sağlığının gitgide önem kazandığı günümüzde, artık görüntüden çok hayatın hızla artan temposu karşısında önemi daha da artan konfor ihtiyacı, tasarım günlüğünü farklı boyutlarla hayatımıza taşıyor. Zevke, ihtiyaca ve kullanım alanına bağlı olarak uyum, denge, yaratıcılık ve özgürlük kavramlarının bütünüyle bir arada sunulduğu mekanlarda, klasik anlamdaki oturma gruplarının yerini özgünlüğü ile dikkat çeken oturma birimleri alıyor. Kumaş dokusu, formu, ergonomisi ve kullanım avantajları ile bu konforlu oyuncaklar artık yaşantımızın başköşesine yerleşmiş durumda.

Oturma ünitenizi seçerken

Bugünün yaşam alanları fonksiyonellik ve rahatlık gibi sıfatları üzerinde taşıyan tasarımlarla dekore ediliyor. Odalarınızı planlarken koltukları ne amaçla kullandığınızı dikkate alarak bir plan yapmalısınız. Daha çok sohbet etmek için mi, uzanmak için mi, yoksa dizüstü bilgisayarınızı kucaklayıp çalışmak için mi? Daha sonra da tarzınızı belirlemelisiniz. Bunun için de yerleştireceğiniz mekândaki diğer mobilyaların tarzlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü modern bir oturma ünitesi, kimi zaman klasik mobilyaların arasında göze hoş gelmeyebilir. Eğer kullanacağınız oturma biriminin bulunduğu mekanda orta sehpa varsa seçiminizi yaparken bu noktayı da göz önünde bulundurmalı ve uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da küçük çocuğunuz varsa ya da evinizde evcil bir hayvan besliyorsanız kanepe ve koltuklarda meydana gelecek eskime ve aşınmaları dikkate almak.

Evinizin genişliğine göre nasıl bir seçim yapmanız gerektiğine gelince; kanepelerde birçok model, renk ve desen alternatifleriyle karşı karşıyayız. Eğer alanınız darsa ikili kanepeler sizin için ideal çözüm olacaktır. Ancak geniş bir alana sahipseniz tercihinizi üçlü ya da köşe kanepelerden yana kullanabilirsiniz. Yatıya gelen misafirleriniz için fazla yeriniz yoksa yatak olan kanepeler kullanın. Üçlü bir kanepe muhteşem bir odak noktası oluşturabilir ama kanepe ne kadar geniş olursa olsun insanlar aynı sırada oturmak istemeyebilirler.

Koltuk seçiminde yıllar geçse de değerini yitirmeyen berjer koltuklar, karşılıklı sohbetler sırasında kullanışlı bir seçimdir. Küçük odalarda, dar kollu, arkası alçak koltuklar odadaki görüş çizgisini arttırır. Eğer idealiniz daha büyük bir alan yaratmak ise ayaklı mobilya kullanabilirsiniz.

Öne çıkan renk ve formlar

Renk seçiminde, natürel renkler, iç mekanlarda hâlâ en ideal seçim olarak ilgi görse de yine de sıcak ve çarpıcı renkler konusunda ısrar ediyorsanız, döşemelik yerine yastık ve throwları bu tarzda seçin. Siyah ve beyaz rengin cazibesi ise her yıl olduğu gibi bu sezonda revaçta.

Diğer taraftan canlı, uyumsuz ve kontrast renkler bir arada kullanıyor ve bu durum kanepeler üzerinde patchwork desen buluşmalarını ortaya çıkarıyor. Boyutlarda ise özellikle kanepelerde XL ebatlar geniş hacimli evlerin gözdesi ve tam anlamıyla yayılmaca işlevli rahat ve derin modeller hakim.

Koltuklarda klasik tasarımlarda yanları kapalı berjerler göze çarpıyor. Modern evlerde ise kanepelerde olduğu gibi koltuklar da büyük ebatlarda tasarlanıyor. Biraz eğlence arıyorsanız yumuşak, şekilsiz ve renkli oturma birimleri ideal.

Kullanıldığı tasarımlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Firmaların yeni koleksiyonlarında ise son derece kişisel, özel ve ruhani bir mekan olan yaşam alanlarında tasarımcıların şiirselliğini ve fonksiyonelliğini ön plana çıkaran dinlendirici tasarımlara hazır olun.