Dr. Öz'ün diyet yapma sırları

20 Haziran 2010, Pazar 05:00
AA

Modası geçici diyetleri bir kenara bırakın. Karbonhidrat hesaplamaktan vazgeçin. Ben ve ekibim gerçekten işe yarayan bir beslenme programı geliştirdik. Yaz için kilo vermeye ve bellerini inceltmeye çalışanlara kesin sonuç verecek bir yardımda bulunmak istiyoruz. Amacımız bel ölçüsünü ideal ölçü olan, kadınlarda 82.5 cm, erkeklerde 89 cm’ye düşürmek ve yemek yemek o kadar serbest ki diyet yaptığınızın asla farkına varmayacaksınız.
Daha güzel beslenmeye giden yoldaki ilk adım mutfağınızdakilere bir durum değerlendirmesi yapmak.

Diyetinizde ömür boyu yasaklanması gereken birkaç öğe var

-Kaçınılması gereken ilk içerik genellikle yarı hidrojene yağ kılığına giren hidrojene yağdır.
-Aynı zamanda yiyeceklerimizden şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubunu çıkarmalıyız. Her yıl 28 kiloya yakın yüksek fruktozlu mısır şurubu içiyoruz. Bu da tipik bir Amerikalıya yaklaşık 15 kilo aldırıyor.
-Zenginleştirilmiş un da kaçınmanız gereken içerik. Zenginleştirilmiş kelimesi bütün yararlı maddelerin alınıp yerine çok azının geri konması anlamına geliyor.
-Beyazlatılmış unun içinde bulunduğu beyaz besinler. Buzdolabınızda bulunabilecek beyazlar yalnızca yumurta beyazı, karnabahar ve balık olmalıdır.

Etiketteki içerikleri okuduktan sonra yiyeceğinizde ne kadar doymuş yağ ve şeker olduğuna bakın. Bir porsiyonda dört gramdan daha az doymuş yağ ve şeker içeren yiyecekleri tercih edin.
Çoklu doymamış ve tekli doymamış yağların sizin için iyi olduğunu ve depresyonla mücadele etmeye yardımcı olduklarını unutmayın.
İhtiyacınızı karşılayan bir şey bulamadınız gibi mi geliyor? Doğruca sebze meyve reyonuna gitmeniz ve taze meyve sebze depolamanız gerekiyor. Paketlenmiş ürünler genelde zararlı, yapay içeriklere sahiptirler çünkü raf ömürlerinin daha uzun olması için üretilmişlerdir.
Süpermarket rafları sağlıklı gibi görünen yiyeceklerle doludur... Buna kanmayın. Yediğimiz şekerin yüzde 50’si salata sosları ve alkolsüz içecekler gibi ‘yağsız’ besinlerden geliyor.
Aslında, kadınlar günlük kalorilerinin yarısını salata soslarından alıyorlar! Ben, onlar yerine daha sağlıklı bir alternatif olarak zeytinyağı ve sirkeyi öneriyorum.
Eğer öğleden sonra atıştırmak için tatlı veya tuzlu krizine girdiyseniz, en yakındaki yiyecek satış otomatına paraları kaptırmadan önce iki kere düşünün. Krizimi bastırmak istediğimde her yere taşıdığım acil durum atıştırmalıklarıma güvenirim.
Elma, havuç ve yemişler dikkate almanız gereken atıştırmalıklardır. Bir bardak sebze suyu da isteğinizi azaltacaktır. Muhtemelen aklınıza gelmemiş bir başka atıştırmalık ise nefes tazeleyicilerdir.Nefes tazeleyicileri seviyorum çünkü çoğu zaman beynimizdeki iştah merkezi bize yalnızca ağzımıza bir şey koymamızı söyler, neyi koyacağımızı değil.
Bence bir bardak su, iyi bir uyku veya seks de iştah merkezinizi tatmin edebilir.
Yağla savaşmanın bir diğer yolu ise baharat kullanmak! Yemeğinize kırmızı biber veya tarçın eklemek iştahınızı azaltabilir. Küçük bir tabakla başlamak da %33 daha az yemenize yardımcı olur. Kahvaltı, diyetimizin bir diğer önemli parçası. Her gün kahvaltı yapan kişiler daha zayıftırlar. Metabolizmanızı kahvaltıyla çalıştırın kahvaltıyı atlamayın!
Kahvaltı ve öğle yemeklerinizi otomatikleştirmeyi deneyin.
Bu kadar fazla yağ almamızın sebebi çok fazla seçeneğimiz olmasıdır... Her şeyden birazcık istiyoruz.
Kahvaltı için her gün, aynı şey veya az çeşitlilikteki aynı şeyleri yemelisiniz. Yulaf ezmesi, tam tahıllı gevrekler ve yumurta beyazıyla yapılmış omletler mükemmel seçimlerdir. Sonra aynı şeyi öğlen yemeği için yapın. Hoşunuza gideni bulun ve onu yemeye devam edin. Akşam yemeği geldiğinde ise bol bol çeşitin tadını çıkarın.
İlk olarak, her gün en az yarım saat yürümenizi öneriyorum. Yürümek, diğer bütün egzersizlerin temelidir çünkü dayanma gücünüzü artırarak vücudunuzu sıkı bir antrenmana hazırlar. Günlük 10,000 adım yürümeye kendinizi alıştırmalısınız. İkinci adım ise, haftada 30 dakikalığına ağırlık kaldırarak kaslarınızı çalıştırmak. Bir dambıl, bir şişe süt veya minik çocuğunuzu kaldırabilirsiniz. Ortalama 30 yaş bayanlar dizlerini kırarak 45 defa (ve her on yılda bir 5 defa azaltarak) ortalama 30 yaş erkekler ise dizlerini kırmadan 35 defa yapabilmeliler (ve yine on yıl eklendikçe beşer hareket azaltarak).
Herkes haftada yaklaşık bir saat çok çalışmak için gayet göstermelidir. Ne kadar uzun yaşayacağınızın belirleyicisi, kalbinizi ne kadar iyi çalıştırdığınızdır.
İncinmeleri önlemek için her çalışmadan önce esneyin. Ben yoga yapıyorum ancak siz lisedeki beden eğitimi derslerinizde öğrendiğiniz esneme hareketlerini de uygulayabilirsiniz. Her yerde yapabileceğiniz bir yağ yakma hareketi bulunmakta kıpırdanmak! Her yıl yaktığınız 1 milyon kalorinin çoğu siz onları vermeyi düşünmeden kendiliğinden gider.
Kalorilerin yüzde 30’unun yalnızca 15’i kasıtlı yaptığınız fiziksel aktivitelerle yanar, yani kıpır kıpır olmak gibi eklemelerle de kalori vermeye devam edebilirsiniz.

 Sağlıklı yemek tarifleri: Patates püreli, limonlu tavuk ( 2 porsiyon porsiyon başına 273 kalori)

Malzemeler:
Tavuk malzemeleri:

-2 parça derisi ve kemikleri alınmış tavuk budu (her biri yaklaşık 100 gr)
-1 limonun suyu
-1 çorba kaşığı zeytinyağı
- 2 taze soğan, dövülmüş
-1 çay kaşığı hardal Tatlı patates malzemeleri;
-2 tatlı patates fırınlanmış ya da haşlanmış
-2 çorba kaşığı portakal suyu
-1/4 fincan kuru üzüm
-1/2 çay kaşığı tarçın
-Tuz ve taze dövülmüş karabiber ( tercihe bağlı)

Hazırlanışı: Tavuğu hazırlamak için ızgarayı ısıtın ve tavuğu ızgara tavasına yerleştirin. Geri kalan tavuk malzemelerini karıştırıp tavuğun üzerine serpin. Isı kaynağından 10-15 cm uzakta 12 ila 15 dakika süre ile pişirin. Patatesi hazırlamak için, sıcak tatlı patates püresini bir kaseye koyun. Tuz ve biber dışında geri kalan patates malzemelerini ekleyip iyice karıştırın. İstiyorsanız tuz ya da biber ile tatlandırın. Tavuk ile birlikte servis yapın.

İçinde sizin için ne var?

Toplam yağ: 10.9 gr
Doymuş yağ: 2 gr
Sağlıklı yağlar:7.9 gr
Lif : 1.4 gr
Karbonhidrat : 20.6 gr
Şeker :12.7 gr
Protein: 24.7 gr
Sodyum :336 mg
Kalsiyum:39.5 mg
Magnezyum :41 mg
Selenyum: 16.5 mikrogram
Potasyum:494 mg

1 dakikada sağlık!

EVİNİZ SİZİ HASTA MI EDİYOR?

İşte evinizin sizi hastalandırmaması için birkaç öneri:
İlk olarak ayakkabılarınızı kapıda çıkarın. Bahçe bakımı ilaçları gibi halıya yapışıp çocuklara ulaşabilecek toksikleri içeri sokmamış olursunuz.
Plastiği mikrodalgaya sokmayın çünkü yemeğinize bulaşabilir. Bunun yerine seramik, cam kağıt havlu veya yağlı kağıt kullanın.
Kuru temizlemede kullanılan bazı kimyasallar zararlıdır. Bu yüzden en kısa zamanda kıyafetin üzerindeki plastik ambalajını atın ve temiz havada kıyafetlerinizi havalandırın.
Radon, görüp koklayamadığınız veya tadını alamadığınız doğal bir radyoaktif gazdır. Bu yüzden sevdiklerinize bir iyilik yapın ve evinizde radon yoklayıcı alet olup olmadığına bakın.
Evimizin içi genellikle hepimiz için zararlı olan kirletici maddelere üç veya dört kat daha fazla sahiptir. 

Mit mi Gerçek mi?

Burun kıllarını koparmak zararlıdır!

Evet, burun kıllarını koparmak özel hayatınıza verdiği gibi beyninize de zarar verebilir. Tehlikeli olan, deriyi bir şekilde koparıp enfeksiyona kapı aralamış olmaktır, bu da akabinde enfeksiyonun beynin içine derinlemesine yol almasına neden olabilir.
Burnunuzdan gelen (kesinlik katmak gerekirse, burnun üstünde yer alan yüzün üçgensel bölgeden gelen) kan, beyninize doğru, beyninizin dışında kanı boşaltan diğer damarların da bulunduğu arka tarafta kurur.
Eğer genizsel bir enfeksiyon gelir ve bu birleşme noktasını tıkarsa (intrakranyal tromboflebit olarak bilinir) büyük problemlerle karşılaşırsınız. Bazı doktorlar bunu ‘ölüm üçgeni’ olarak adlandırır.

Kulaklarınızı temizlemenin en iyi yolları nelerdir!

Muhtemelen pamuklu çubukların en son çıkan temizleyiciler olduğunu düşünerek büyüdünüz. Ancak önceden de duyduğunuz gibi: (işitme sorununuz olmadığını varsayıyorum) Çubuk şeklindeki objeleri kulağınıza sokmayın çünkü kulak zarınızı delebilir.
Ağız hareketleri kulak kanalınızı doğal yoldan hareket ettirir ve kulak kirini yerinden oynatır. Kulak salgısında artış varsa, bu kiri gliserin gibi bir yumuşatıcıyla temizleyebilirsiniz. Kulağınızda bir saat kadar kalsın ve sonra vücut sıcaklığınızdaki tuzlu suyla temizleyin veya bir pamuğa dökülmeye bırakın.
Ayrıca bir doktora giderek, vakum benzeri bir aletle uzman bir pratisyen tarafından kolayca temizletebilirsiniz. Vakum yöntemi önceden yaygın olarak kullanılan; kulakları suyla ve yüksek basınçla temizleme yönteminden çok daha güvenli bir yöntemdir. Su, doğru sıcaklıkta değilse baş dönmesine neden olabilir ve yüksek basınç kulak zarına zarar verebilir.

Yaşlandıkça neden dengemizi kaybederiz?

Yaşlandıkça düşmelere karşı daha hassas hale geliriz çünkü yaşlandıkça dengemizi kaybederiz. Nasıl mı? Kulaklarımızdaki yarı dairesel kanallar, içinde taşlar yüzen yoğun yapışkan sıvıyla doludur. Döndüğünüz zaman bu taşlar yavaşça hareket eder ve kulaklarınızdaki sinirler bu hareketi hisseder. Fakat, eğer bu taşlar osteoporotik hale gelmiş veya sinirlerdeki uyarılar dengesizse beyin bu işaretleri harekete dönüştürmek için hızla işlem göremez ve başınız döner.

‘Dr. Öz Show’, Star TV’de hafta içi her gün sabah 06:40’da yayınlanıyor. Programın tekrarı aynı gece 02:00’de. Pazar günleri ise saat 16:00’da programın ‘Best of’u var kaçırmayın!