3 ya da tek aday

11 Ekim 2009, Pazar 05:00
AA

Bu başkan adaylığı galiba 15 Ekim’den sonra epey şekil değiştireceğe benziyor. Biraz geriye gidip hatırlayalım. Resmi olmamakla birlikte ilk temasa başlayan Murat Aksu idi. Ortaya çıkar çıkmaz, ilk önce Hikmet Çetin ile temasa geçti. Çetin, Aksu’ya pek de adaylığa niyetli olmadığını söyledi. Bunun üzerine, Aksu kendi ekibini oluşturmak üzere temaslarını daha da yoğunlaştırdı.

Ancak 10 gün içinde, Onursal Başkan Süleyman Seba’nın, Hikmet Çetin’in başkan adaylığını ciddi bir biçimde destekleyeceğini açıklaması üzerine, tüm gözler Hikmet abiye çevrildi. Hatta cuma günü Çetin-Seba ikilisinin İstanbul’da bir araya geleceği de biliniyordu. İşte öyle bir şey oldu.

Hikmet Çetin, Balkan Ülkeleri Konseyi Birliği’nin İstanbul’daki toplantısına gelirken, bu kez Süleyman Seba, Ali Baransel’in (Cumhurbaşkanlığı eski sözcüsü) oğlunun nikah şahitliğini yapmak üzere Ankara’ya gitti.

AKSU YENİDEN DEVREDE

Burada da anormal bir şey yok. Ancak Çetin-Seba ikilisi Beşiktaş için çok şey ifade edecek bir buluşmayı önceki gün İstanbul’da gerçekleştirebilirdi. Bu da olmadı. Bunun üzerine İstanbul’da Çetin’in bulunduğu haberini alan Aksu son durumu öğrenmek için yeniden devreye girdi. Not bırakıldı. Konuşma zemini arandı, ama olmadı. Bunun üzerine Aksu da, Baransel’in nikah töreninde bulunmak üzere Ankara’ya gitti.

KRİTİK GÜN 15 EKİM
Birisi Ankara’da, diğeri İstanbul’da Çetin’in nabzını yoklayan Aksu’ya bir türlü varım ya da yokum gibi net bir yanıt verilememesi akıllara bir başka soruyu getiriyor: Acaba Çetin ilerde oluşabilecek bir yönetim şeklinde, Aksu ile birlikte çalışmak istemiyor mu? Bu soru 15 Ekim’de netleşecek. Aksu adaylığını açıklayacağı bu tarihe kadar, Çetin’den her şeye rağmen yanıt bekleyecek.

Seba-Çetin zirvesinin bir türlü gerçekleşmemesi bana bu yorumu yaptırıyor. Bir diğer ihtimal şöyle şekillenebilir; 15 Ekim’e kadar sallanmalar devam ederse, Aksu resmen ortaya çıkacak, Yıldırım Demirören’in zaten seçime gireceğini düşünürsek, ortaya da bir tek Hikmet Çetin ihtimali kalıyor.

Şartlar tek liste tek aday halini oluşturmazsa, o zaman Hikmet Çetin de her şeye rağmen adaylığını açıklar ki bu da bir diğer kongre taktiği olarak ortaya çıkar, hem de üç adaylı bir 2010 seçimi ile bizi karşı karşıya bırakır