Dersim depremi!

23 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
AA

Demokratik açılım sürecinde yaşanan kutlama törenleriyle gündemin kontrolünü kaybeden hükümetin imdadına CHP’li Onur Öymen yetişti.

Hiçbir halkla ilişkiler şirketi veya reklam ajansının aklına gelmeyecek gündemi değiştirme operasyonunu Onur Öymen’in ağzından çıkan bir cümle başardı:

“Dersim’de analar ağlamadı mı?”

Kürt açılımı, Ermenistan sınırının açılımı, ekonomik kriz, Domuz Gribi bir anda 73 yıl önce yaşanan Dersim isyanının gölgesinde kaldı.

AKP hükümetinin üste para verse gerçekleştiremeyeceği gündem değişimi CHP’li Onur Öymen’in katkılarıyla başarılmış oldu.

***

Onur Öymen’in sözlerine başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere aklı başında CHP’liler karşı çıktı.

Burada tartışılması gereken konu TBMM’de yapılan genel görüşmede CHP adına yapılan konuşmanın Onur Öymen’in kişisel görüşü mü, partinin görüşü mü olup olmadığı.

Eğer “Dersim de analar ağlamadı mı?” cümlesi CHP görüşü olarak dile getirildiyse bu konuşmayı CHP de hazırlayan veya denetleyen bir mekanizma yok mu!

Böylesine önemli, can alıcı bir konuda CHP bu kadar mı sahipsiz!

***

“Dersim krizi sandığa nasıl yansır!”

Dersim isyanını seçim meydanlarında çok dinleyeceğimiz kesin.

Genel seçimler 2011’de yapılacak olsa da “Seçim Kahinleri”’nin kafasını meşgul eden soru yıllardır CHP’yi destekleyen Alevilerin oylarının nereye gideceği.

Bu sorunun cevabı 2010 da yapılacak CHP kongresinden sonra belli olacak.

CHP’nin ve CHP’li delegelerin önünde iki yol var:

-Eski tas, eski hamam; eski yönetim anlayışı ve kadrolar göreve devam edecekse sandıktan ne çıkar Allah bilir!

-Yok, parti içinde ciddi bir sorgulama ve özeleştiri yapılacak, yeni kadrolar göreve gelecekse o zaman Onur Öymen’in söylemi, şahsi görüşü olarak akıllarda unutulur gider.

Alevi oylar CHP’den AKP’ye gitmez ama Mustafa Sarıgül’ün Türkiye Değişim Hareketi’ne gitmeyeceğinin garantisi de yok.