Sanırsın ki AB'ye o borç veriyor!

07 Şubat 2015, Cumartesi 05:00
AA

Adı Yanis Varufakis. Yunanistan’ın Maliye Bakanı. Son dönemin en karizmatik siyasetçilerinden. Radikal Sol İttifak Syriza’nın seçimi kazanması üzerine Başbakan Aleksis Çipras tarafından bu göreve getirildi. Marksist ekonomi profesörü Varufakis, ülkesinin en tanınan ve umut bağlanan kişisi. Hatta yarattığı etki açısından Çipras’ın bile bir miktar önünde. Uzun yüzü ve iri kulakları nedeniyle Avrupa medyası tarafından “Uzay Yolu” filminin ünlü karakteri Mr. Spock’a benzetiliyor.

“Telegenic” etkisi var, yani televizyon ekranından etkileyici bir enerji yayıyor. Öyle bir yürüyor ve konuşuyor ki, sanırsınız Avrupa’ya borç parayı o veriyor! Memurlarına maaş ödeyemeyecek duruma gelmiş ülke bakanı havasında hiç değil.

[[HAFTAYA]]

Çipras ve Varufakis’in takdir ettiğim yönü şu: Ülkeleri çok fakirleşti ve güç kaybetti ama Yunan halkının onurunun daha fazla kırılmaması için dimdik bir duruş ortaya koyuyorlar.

Sonuçta, muhtemelen Yunanistan’ın borçlarının önemli bölümü silinmeyecek ya da halk bir şekilde ağır bedeller ödemeye devam edecek. Fakat Çipras-Varufakis ikilisi, Avrupa Birliği’nin halkları yoksulluğa mahkûm eden politikalarını açığa çıkaracaklar. Evet, Yunanistan ev ödevlerini yeterince yapamamış olabilir ama zenginler de her zaman haklı değildir!

* * *

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya dönemini anlatan seri kitaplar gelmeye devam ediyor. Son olarak enfes üç kitap daha geçti elime. Gül döneminde yapılanlar, Çankaya Köşkü’nde ağırlanan misafirler, Hayrünnisa Gül’ün takipçisi olduğu restorasyon projelerine kadar bütün ayrıntıları bulmak mümkün. Aslında bu kitaplar, Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet ve protokol gelenekleriyle de ne kadar köklü bir ülke olduğunu hatırlatıyor. Kitaplarda değerli belgeler ve tarihe tanıklık niteliğinde fotoğraflar var. Bu eserlere emeği geçen herkesi kutluyorum.

* * *

Cumhuriyet Gazetesi savunma muhabiri Barkın Şık önceki gün Ankara’da hayata veda etti. Askeri konuları yakından takip eden başarılı bir gazeteciyi kaybettik. Başta meslektaşımız olan eşi Elçin Ergün Şık olmak üzere kederli ailesine ve Cumhuriyet camiasına başsağlığı dilerim.

* * *

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan yarın sabah CNN Türk’te canlı yayın konuğum. Akdoğan, hükümetin en aktif ve sorumluluk alanları itibarıyla en önemli bakanlarından biri. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da uzun bir yol arkadaşlığı var. Seçim öncesinde Akdoğan’ın özellikle çözüm süreciyle ilgili değerlendirmeleri çok önemli. Başkanlık sistemi, paralel yapı, Fethullah Gülen’in iadesi konusu, Bank Asya meselesi, Suriye, Mısır ve İsrail dahil pek çok konuyu konuşacağız. Pazar sabahı saat 10.00’da ekran başına beklerim.