Mutlu ilişkinin formülü sensin

15 Haziran 2014, Pazar 05:00
AA

Bir ilişkide mutluluğu bulmak için insan önce kendindeki defoları yok etmeli. Yüksek ego, ilişkinin düşmanıdır. Ancak egolarından sıyrılan insan mutluluğu bulabilir. İşte bunu yapabilmenin yolları...

1) ÖNCE KENDİNLE BARIŞ

Dünyada senden sadece bir tane var. Yani eşsizsin. Kimse sen değil, kimse senin gibi değil. Kendini asla hiç kimseyle kıyaslama. Kıyaslayanlara izin verme. Kendi özelliklerini küçümseme. İç huzurunu mutlaka diri tut. Hayat bazen kötü şeyler yaşatabiliyor. Ama bunların geçeceğini unutma. Kendini sevmezsen, başka hiç kimseyi sevemezsin. Daha da önemlisi sen kendini sevmezsen başkasının da seni sevmesini bekleyemezsin.

2) FARKLILIKLARI KABUL ET

Herkes senin gibi olsaydı, senin gibi yaşasaydı, senin kurallarına uysaydı, senin gibi düşünseydi, senin gibi giyinseydi hayat ne kadar sıkıcı olurdu öyle değil mi? İnsanların farklılıkları hayatın zenginliğidir. Bu durum sana da farklı olmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu hissettirir. Öyleyse sevgilinin farklılıklarını çatışma konusu yapma. Onları oldukları gibi kabul et. Kendisini dilediği gibi ifade etmesine izin ver.

3) HİÇ KİMSEYİ YARGILAMA

İnsanlar hakkındaki görüşlerimiz, kendi değer yargılarımızın süzgecinden geçtikten sonra ortaya çıkar. Bu da çoğu zaman yanıltıcıdır. Karşımızdaki kişinin de kendine özgü değer yargıları vardır. Yani senin onu yargılaman asla objektif olmayacaktır. Bir başka deyişle senin doğruların sevgilinin doğrularıyla aynı olmayabilir. Çünkü doğru kişiden kişiye, zamandan zamana, mekandan mekana değişebilir. Sadece gerçek tektir ve değişmez. Senin gerçeğin de başkalarını asla yargılamamak olmalı.

4) DEĞİŞİME AÇIK OL

Bir önceki maddede doğruların değişebileceğini söylemiştim. Sadece doğrular değil, soyut kavramların tamamı değişebilir. Yani senin düşüncelerinin de içinde bulunduğun ortama, yaşadığın yere ve zamana göre, hatta karşındaki kişiye göre değişmesi mümkün. Bundan korkma, kendini sınırlar içine hapsetme. Değişebilmek, başkalarını anlama yeteneğini de kuvvetlendirecektir. Sevgilini ne kadar anlarsan o kadar çok seversin.

5) MUTLAKA EMPATİ YAP

Empati, kendini başkasının yerine koyabilme anlamına gelir. Bir insanın davranışlarının sebebini onun nesnel koşullarını bilmeden tam olarak anlayamazsın. Yani ‘Ben olsaydım şöyle yapardım’ demek yerine kendini onun yerine koyarak neden öyle davrandığını anlamaya çalışman gerek. Herkes farklı bir hayat yaşıyor. Onun hayatını anlamaya çalışmalısın. Sana çok kötü davranmış olsa bile bunu neden yaptığını bulman ancak empati ile mümkündür. Bu senin farklı hayatlara dokunmanı, ufkunu genişletmeni sağlar.

6) HER ZAMAN AÇIK OL

İçinde gizli gündemler, hesaplar, planlar barındırma. Sevgiline hep açık ve dürüst ol. Çünkü hesaplar, planlar seni yorar. Bir süre sonra hangi konuda ne söylediğini unutmaya başlarsın. Planlarını gerçekleştirmek için acımasız olmak zorunda kalırsın. Acımasızlık bir insan için en kötü özelliktir. Sevebilmek için mutlaka merhamet gerekir. Dürüst olmak sana kendini iyi hissettirir. Sen kendini iyi hissettikçe bu olumlu durumu sevgiline de yansıtırsın. Hem zaten sevgisini gösterebilen insan dürüst insandır.

7) ÖFKENİ KONTROL ET

Öfke de tıpkı sevmek gibi insani bir duygudur. Sevmenin sınırı yoktur ama öfkenin olmalı. Öfke hem çevrene hem de kendine zarar verir. Öfkelendiğin anda ağzından çıkabilecek sözler bir daha telafi edilmeyecek durumlara yol açabilir. Öfkelendiğinde hemen reaksiyon gösterme, biraz bekle. Beklersen göreceksin ki; aslında seni öfkelendiren şey çok da önemli değilmiş. Bu nedenle kontrollü ol. Sevgilini kırmaktan korkmalısın. Sen nasıl kırılmak istemezsen, başkaları da istemez.

8) ÖZÜR DİLEMEYİ BİL

İnsanız ve hepimiz hatalara açığız. Yaptığım hiçbir şeyden pişmanlık duymam diyenler, hayatlarında en fazla pişmanlık yaşayan insanlardır. Bu sözle pişmanlıklarının üzerini kapatmaya çalışmaktadırlar. Üstelik bazen haklı olduğunda bile özür dileyebilmelisin. Freud’un dediği gibi; Özür dilemen senin haksız olduğun anlamına gelmez. Karşındaki insana verdiğin değerin egondan daha yüksek olduğunu ifade eder. Özür dileyerek sevgilini mutlu edersin. Onu mutlu ettiğinde, sen de en az onun kadar mutlu olursun.

9) KAPILARINI KAPATMA

Sevgilin sana ulaşmak isteyebilir, seni anlamaya çalışabilir. Ona kapılarını açık tut. Kendini anlatmakta zorlanmanın en büyük sebebi başkalarına kapılarını kapalı tutmandır. Bırak sevgilin sana ulaşsın. Ama kapılarını kapalı tutarsan tadabileceğin tek duygu yalnızlık olacaktır. Çok güçlü, çok zengin, çok bilgili, çok zeki, çok güzel, çok yakışıklı olabilirsin. Ama hayatında sevgiline yeterince yer vermiyorsan, onunla paylaşım içinde değilsen sahip olduklarının zerre kadar önemi yoktur.

10) UZLAŞMAKTAN KAÇINMA

Tartışabilirsin, fikir ayrılığına düşebilirsin, çatışabilirsin. Ama bunları sonsuza kadar sürdüremezsin. Bir uzlaşma noktası bulduğunda sarıl ona. Üzerine git, orta noktada buluşmaya çalış. Sevgilin uzlaşmak istiyorsa izin ver. Böylece onun sana saygı duymasını da sağlarsın. Sana mutlaka geri adım at demiyorum. Ama bulunduğun noktadan biraz sağa, sola kayman kişiliğine zarar vermez merak etme.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.