Soruları yanıtla düzgün ilişkin olsun

19 Nisan 2015, Pazar 05:00
AA

İlişkilerin başarısızsa, uzun sürmüyorsa, habire terk ediliyorsan belki de hata sendedir. Bir sonraki ilişkinde başarılı olabilmen için kendinle yüzleşmen, ve kendine sorduğun sorulara açıkça cevap vermen gerekiyor. Peki hangi soruları soracaksın ve bunların yanıtlarını nasıl vereceksin? İşte ilişkiye başlamadan önce kendine soracağın 10 soru...

1- NE KADAR DOĞALSIN?

Kendini olduğundan farklı gösterme. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinde insanlar karşılarındaki kişiyi etkilemek için bambaşka kimliklere bürünebiliyor. Bunu yaptığında geçici bir etkileme sağlayabilirsin ama daha sonra gerçekler ortaya çıkar ve terk edilirsin. Neysen o ol. Ama buradaki sınıra dikkat et. ‘Doğal olacağım’ diye hayatındaki bütün defoları göstermek zorunda değilsin.

2- NE KADAR İLGİLİSİN?

Bir insanın sana olan ilgisini ancak sen de ilgi gösterirsen canlı tutabilirsin. Üşenme, ara, sor, buluş, gez... Özellikle kadınlar ilgisiz erkeklere karşı her zaman mesafeli durur. Aynı şekilde erkek de aşırıya kaçmamak şartıyla kendisiyle ilgilenilmesinden hoşlanır. Yalnız ilk tanıştığın anlarda ilgiye boğup daha sonra “İşlerim var, bu ara çok yoğunum” gibi bahanelerle ilgini üzerinden çekme.

[[HAFTAYA]]

3- NE KADAR CESURSUN?

Onu ne kadar çok istediğini ona göster. Kaçak oynama. Bir gün öyle, bir gün böyle davranma. Onu hayatındaki en önemli insan haline getireceğini anlat. Sözlerini sakınma, “Ya hoşuna gitmezse” deyip çekinme. Cesaret her zaman prim yapar. Cesaret, aynı zamanda senin onu hayatında nereye koyacağının da göstergesidir.

4- NE KADAR POZİTİFSİN?

Hepimiz hayatımızda olumsuz şeyler yaşıyoruz. İşimizle, ailemizle, okulumuzla ya da başka birçok şeyle sorunlarımız var. Bu sorunlar canımızı sıkıyor olabilir. Ama onunla beraberken olumsuz davranma. Zaten o seninle, hayatındaki olumsuzluklara son vermek için birlikte. Suratını asma, gülümse ve her zaman umutlu konuş.

5- NE KADAR KARARLISIN?

Onunla birlikteyken aşamayacağın güçlük olmadığını göster. Sözlerin ve davranışların birbiriyle tutarlı olsun. Bir sabah kalkıp “Seni öyle çok seviyorum ki...” dedikten sonra akşam olur olmaz bir şeyden kavga çıkarıp “Bitsin artık” deme. Kararsız bir kadın ya da erkek mutlaka itici bulunur.

6- NE KADAR HAYALCİSİN?

Onunla birlikte hayal kurmaktan çekinme. Bu hayaller yarın gitmeyi planladığınız yere dair de olabilir, birkaç ay sonra yapmayı planladığınız tatile dair de olabilir, bilmem kaç yıl sonrası için de olabilir. Hayaller, sevgilileri birbirine bağlar, güzel anlar geçirmesini sağlar.

7- NE KADAR GERÇEKÇİSİN?

Şaşırdın değil mi? İnsan hem hayalci hem de gerçekçi nasıl olabilir? Olabilir tabii. Hayal kurulacak yerde en güzel hayali sen kuracaksın, gerçekçi olunacak yerde ayaklarını yere en sağlam sen basacaksın. Etkilemek için uçuk şeyler söyleme. Onu boş yere umutlandırma. Acı da olsa gerçeği söylemekten vazgeçme.

8- NE KADAR DÜRÜSTSÜN?

Bir insanı etkilemek için ille de aşık rolü oynamana gerek yok. Aşık olmayabilirsin ama beğenebilirsin. Bunu ona böyle söyle. Ya da onunla sadece birkaç günlük macera yaşamak istiyor olabilirsin. Bunu da açıkça belirt. Aşık rolü oynayıp daha sonra aşık olmadığın ortaya çıktığında bunun etkisi çok yıkıcı oluyor.

9- NE KADAR BAKIMLISIN?

Bakımlı olmak, karşındaki insana verdiğin değeri gösteren çok önemli bir gösterge. Sakil bir vaziyette buluşmaya gitme. Saçını başını yaptır, en güzel giysilerini giy, parfümler sür. Ona ozel olduğunu hissettir. Bir kere her zamankinden farklı bir şey giydiğinde karşındaki bunu hemen anlayacaktır.

10- NE KADAR CÖMERTSİN?

Cimrileri kimse sevmez. Ruhunda cimrilik varsa zaten birini etkilemeye kalkışma. Yok zaten cömert biriysen de bunu göstermekten çekinme. Maddi durumun elverdiğince onu en iyi yerlere götür. Herhangi bir maddi sıkıntısı olduğunda onun söylemesine bile izin vermeden yardım et. Cömertliğin senin kişiliğini de gösterir. Paylaşımcı biri olduğuna dair işaretler verir. Sağdan soldan sana “Para mı yediriyorsun?” diyenler olacaktır ama onlara aldırma.