Hanım bak bu darbe değil tiyatro!

11 Ağustos 2017, Cuma 05:00
AA
Darbe gecesine dair kafalardaki her soru ısrarlı biçimde sorulmalı, gerçek ortaya çıkarılmalı. Hatta MİT Müsteşarı Fidan’ın ve Genelkurmay Başkanı Akar’ın yeterli önlemleri alamamasından dolayı istifaları istenmeli.

Ama bunu yaparken, olgulara gerçeklere uymayan bir biçimde “tiyatro” ya da “kontrollü darbe” laflarını ağızlarına alanlar iddianın altını tam olarak doldurmalı.

CHP Antalya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Akaydın, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi için “tiyatro” diyor ve ekliyor; “Tiyatro olmadığını ispat ederseniz ikna olurum.” “Müddei iddiasını ispatlamakla mükelleftir” sözü ona bir şey anlatıyor mu bilmiyorum ama “tiyatro” iddiasında bulunan bunu ispatlamakla yükümlüdür.

Akaydın iddiasını temellendirmek için, “Köprüye asker çıkmış ama darbecilerin karşısına çıkmak için neden polis değil de halka çağrı yapıldı? 250 bin kişilik polis gücü darbecileri durdurabilirdi” dedi.

İşte olgu ve gerçek dediğim bu noktada devreye giriyor. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan halkı 16 Temmuz saat 00.26’da halkı sokağa çağırdı.

Koruması şehit oldu

O saate kadar olanlara bir bakalım; saat 21.30’da darbeci askerler Boğaziçi Köprüsü’nü tek yönlü trafiğe kapattı. Saat 21.45’te İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan Vatan Caddesi’ndeki Emniyet binasından ayrıldı ve bir süre sonra köprüye ulaştı.

Tankların Vatan Caddesi’ne, Çevik Kuvvet Müdürlüğü önüne gittiğini öğrendiğinde o an görevde olan 10 bin polise telsizle silahlarını teslim etmemeye ve darbeye direnmeye çağırdı. Bir saat içinde de İstanbul’da görev yapan toplam 30 bin polis darbecilere karşı göreve çağrıldı.

Köprü’ye gelen halkla beraber darbeciler direnen polisin de üzerine ateş açıldı ve Emniyet Müdürü Çalışkan’ın koruması şehit oldu. Özel Kalem müdürü de yaralandı.

F16’larla 46 şehit

Ankara’da darbeciler daha sonra kafalarından vurduğu Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Turgut Aslan’ı saat 22.10’da Jandarma’ya çağırıp iki korumasıyla rehin aldı.

Darbeciler, direniş için hazırlık yapan polis Havacılık Dairesi Başkanlığı’nı F16’larla bombalayıp 7 polisi şehit etti. Darbeciler, direniş için hazırlık yapılan Ankara’daki Polis Özel Harekat Başkanlığı’na silahlı helikopterlerle saldırdı F16 ile bombaladı.

Tam 46 polis şehit oldu.

O gece toplam 63 polis şehit oldu.

Tamamına yakını Erdoğan’ın halka çağrısından önce şehit olmuştu.

Yani polis görevinin başındaydı.

Akaydın, “Ben daha önce darbe gördüm, böyle darbe olmaz” diyor.

Evet darbe görmüş ama asıl görmediği şey, daha Erdoğan çağrı yapmadan darbecilere direnen halk’tı.

O gece 180 sivil, 63 polis, 6 asker şehit olurken Mustafa Akaydın o saatlerde olan biteni televizyondan izliyor, eşine “Bu darbe değil bir tiyatro” diyordu.