Sadece ilac almak yetmez

21 Ağustos 2014, Perşembe 05:00
AA

Menopoz bazı kadınlarda hafif geçiyor, sorun yaratmıyor. Bazıları da yıpranıyor, ateş basmasından şikayet ediyor. Böyle sıkıntılar varsa doktora gidip hormon tedavisine başlayın. Ama spor yapmayı ve kilo vermeyi unutmayın

Neden başım ağrıyor?

33 yaşındayım. Daha önce böyle bir sıkıntım yoktu ama son aylarda adet döneminde hep başım ağrıyor. Acaba bu normal bir durum mu? Yoksa kadın doğum uzmanına başvurup nedenini öğrenmeli miyim?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, baş ağrısının pek çok nedeni olabilir. Görme bozuklukları, bazı kulak, beyin hastalıkları, tansiyon yükselmesi veya bazı enfeksiyonlar gibi. Adet kanaması öncesi veya adet zamanı baş ağrısının hormonlarla ilişkisi olabilir. Ama kesi tanıyı kadın doğum hekiminiz ve bir nörolog beraber koymalı. Bunun için de kan tahlilleri, belki basit bir röntgen filmi, belki de tomografi veya MR çekilmesini isteyeceklerdir.

[[HAFTAYA]]

Ne zaman gebe kalırım?

36 yaşındayım, eşim de 35 yaşında. Adetlerim hep düzenlidir. Ayda 10 defa birlikte olursak en az 3 veya 4’ünde bende kanama oluyor. İlişkide acı veya ağrı hissetmiyorum. Bunun nedeni nedir? 2 ay önce hamile kaldım, boş gebelik denildi. Yaklaşık aydır cinsel hayatımız yok gibi. 27 Temmuz’da kürtaj oldum. Cinsel ilişkiye ne zaman girebiliriz?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, önce patoloji raporunuzla başlayayım... Bu raporda normal bir düşükte görülen şeylerden bahsediyor. Herhangi bir özel durum söz konusu değil. Boş gebelik dediğiniz şey gebeliğin olması, gebelik kesesinin olması ve plasentanın gelişmeye başlamasına rağmen fetusun (bebeğin) olmaması durumudur. Nedenini kesin olarak söylemek mümkün olmasa da genellikle genetik kökenli bozukluklardan olduğunu biliyoruz. Artık normal hayatınıza dönebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değil ve bence yeni yılda tekrar hamile kalmanızda hiçbir sakınca yok, sevgiler.

Şikayetlerim bitmiyor

54 yaşındayım ve 6 yıldır menopozdayım. Vücudumu sürekli ateş basıyor, çok terliyorum. İçimde de hep bir sıkıntı var. Ayrıca midem de şişiyor. Tuvalete çıkmakta zorlanıyorum, sürekli kabızlık çekiyorum. Doktorun verdiği ilaçları bir süre kullandım ve bıraktım. Ama ilaç kullanırken de bazı şikayetlerim oluyordu. Ne olur bana yardım edin.

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, menopoz bazen çok basit şikayetlerle geçiştirilebilen bir durum. Bazen de kadını hakikaten yıpratan, tahammül sınırını zorlayacak kadar rahatsızlıklar veren bir hale dönüşüyor. Anlaşılan siz ikinci gruba giriyorsunuz. Yapacağınız bir kadın doğum uzmanına gitmek ve yumurtalıktan çıkan hormonları çok düşük dozlarda kullanmaya başlamak. Sadece ilaçlar bu dönemde yetmez. Mutlaka yürüyüş spor yapacaksınız, dengeli besleneceksiniz ve fazla kilolar varsa onları atacaksınız.