Güzel insanlar bir bir gidiyor

06 Ocak 2018, Cumartesi 05:00
AA
İnsanın çocukluğunda severek izlediği birini, yaşı 40’ı geçtiğinde bile sevgiyle anması, ona hayran kalabilmesi o kadar nadir ki…

Ama Münir Özkul da bu nadir insanlardan biriydi işte.

Öyle rollere büründü, öyle bir duruş sergiledi ki bütün bu yıllar boyunca; onu hep oynadığı roller gibi bildik…Mahmut Hoca, Turşucu Kazım, patrona posta koyan Yaşar Usta ve dahası oldu. Kalbimize öyle çok dokundu ki, hep ayrı bir yerde durdu.

Ne yazık ki bu güzel insanı da kaybettik. Ölüm haberini duyan herkes “Gerçekten mi?” dedi. Zira ölmeden defalarca mezara koyduk onu ama bu kez gerçekten gitti.

Bilenler bilir, çok az insan için öldüğünde yazı yazdım…

Münir Özkul için yazdıysam; bu köşeyi doldurmak için değil, görev icabı değil, haber vermek için değil; üzüldüğüm içindir.

Güldüğünde gözlerinin içi gülen, hüzünlendiğinde gözleri bulutlanan, bunu o sıcacık suratıyla hissettirmeyi başaran bir oyuncu olduğundandır.

İyiliği, güzelliği, merhameti, vicdanlı ve yüce gönüllü olmayı bize rolleriyle öğrettiğinden, hafızalarımıza kazıdığındandır.

Mekanı cennet olsun.

Filmleriyle hep yaşayacak.

AHLAKSIZLIK SİNİ KAFANIZDA!

Sıfır Tolerans’ klibini yayınlayan kanallara para cezası verilince Hadise’nin isyan bayrağı açmasını çok sevdim.

Özetle diyor ki; “Bir kadın aşkı anlatan sahneler çekince erotik oluyor ama erkek sanatçılarımızın kadınlarla sahneleri o kategoriye girmiyor. Bir kadın olarak buna boyun eğmek zorunda mıyım?”ONCA ‘HADİSE’ VAR AMA!

Kendisini destekliyorum, boyun eğmesin zaten de…

Bu meselede kadın/erkek ayrımı yok bence. Daha önce Teoman, Muraz Boz, Murat Dalkılıç gibi şarkıcıların klibi için de uyarı ve cezalar verildi.

O yüzden mesele kadın erkek ayrımı değil; neyin ahlaksızlık olup olmadığı...

Memlekette utanılacak onca hadise varken, klipteki erotizme takılıp kalınması...

Tamam, kimse öpüşmesin, sevişmesin istiyorlar ama hayatın gerçekleri bunlar, onu unutuyorlar.

‘Öpüşme sevişme sarılma çocuklar için zararlı’ deyip küçücük kızları evlendirmeye çalışıyorlar, yediremiyorlar.

O yüzden herhangi bir sonuç çıkmayacak olsa da Hadise’nin sesini çıkarması önemli, “Ahlaksızlık sizin kafanızda” diyecek cesarette olması önemli. Yeter ki meseleyi net görelim derim.

BUNDA ANLAMAYACAK NE VAR?

Ben bıktım artık birilerinin sürekli küçük kızları evlendirmeye çalışmasından, bunu normalleştirmeye uğraştırmasından, gündeme getirip getirip aba altından sopa göstermesinden, sonra da taktik yapıp geri çekilir gibi yapmasından, ‘ben öyle demedim ki’ demesinden…

Yeter artık ya!

Bir yetkili de çıksın desin ki:

9 yaşındaki bir çocuğun evlenmeye rızası olamaz.

9 yaşındaki bir çocuğun kocası asla ve asla olamaz.

9 yaşındaki bir çocuğun bebeği olamaz.

9 yaşındaki bir çocuğun gelinliği de olamaz.

9 yaşındaki çocuğun sadece oyuncağı olur! Bunu söylemek ne kadar zor olabilir ki Allah aşkına?

18 yaşından küçük birine sigara ve içki satmıyorsan, ehliyet vermiyorsan, onu evlendiremezsin de!

Örümcek beyinleriniz bunu niye anlayamıyor?

KADINLARA SORDUNUZ MU?

Kadınları otobüslerde, toplu taşıma araçlarında taciz eden, rahatsız eden, tokat atan, şiddet gösteren hep erkekler…“Bayanların kullanımı için pembe otobüs istiyoruz” diye toplanan da erkekler! Kadınlar adına karar veriyorlar, kadınlar adına imza topluyorlar, onlar adına imzayı da atıyorlar.

Ne güzel iş değil mi?

Peki kadına sordunuz mu, pembe otobüs ister mi diye?

Ben size cevap vereyim:

Kadınlar pembe otobüs falan istemiyor. Erkekler uçkuruna sahip çıksın, kendilerini de taciz etmesin istiyor. Anlaştık mı?

VİZYONDA NE VAR?

Bir Cme Yılmaz filmi


Cem Yılmaz’ı ve yeni filmi ‘ArifV216’yı yazmayan, övmeyen kalmadı; o yüzden kısa keseceğim...

Salı gecesi özel bir gösterimde filmi izlerken; filmdeki esprilere, taklitlere, ince göndermelere, müthiş kıyafetlere yetişemedim!

O yüzden pek çok insanın yaptığı gibi ikinci kez izleyeceğim filmi. Cem Yılmaz sinemaya sevgisini, Yeşilçam günlerine özlemini, iyi insan olmaya ihtiyacımızı öyle şahane bir metematikle anlatmış ki, kendisinin de dediği gibi yıllar sonra bile izlenecek kült bir film çıkmış ortaya.

İzleyin, çok eğleneceksiniz.