Borç şahsidir

22 Mart 2011, Salı 05:00
AA

Babamdan miras olarak bir daire kaldı. Mirasçıları annem, ben ve kardeşim. Annem miras payını bana vermek istiyor ama eşimin kredi kartı borcu var. Bu payı almamda mahzur var mı? Eşimin kredi kartı borcundan dolayı el konabilir mi?  H.Ç.

Şu kredi kartı borcu meselesi anlaşılan yine yaygın hale geldi. Zaman zaman bazı aflar daha doğrusu taksitlendirmelerle hallolmaya çalışılır ama mesele tam olarak hallolmaz, yine borç patlar. Anlaşılan yine patlama halinde ki bu soruya günde birkaç okuyucumun mektubunda karşılaşıyorum. Ancak eşi borçlu olan tüm okuyucularıma toptan yanıt vermiş olayım.

[[HAFTAYA]]

Borç şahsidir. Kim borçlu ise onun malvarlığına haciz konulur. Birinin borcu için bir başkasının malına haciz konmaz, bir başkasına icra takibi yapılamaz. Yeter ki o başka biri, borçluya kefil olmasın. Şayet kefil oldu ise kefalet hükümleri çerçevesinde borçlu gibi kefil de takip olunur. Okuyucum eşine kefil olmadıysa çekinecek bir durum yok. Babasından kalan mirasa, annesinden gelecek paya da sahip olur. Borç eşinizin borcudur.

Çatı ortak alandır

En üst katta bir dairem var, aslında daire dubleks ama müteahhit sonradan vazgeçmiş, binanın üstünü çatı yapmış. Şimdi çatıda problem var. Gidermek için masrafa katılın dediğimiz kat malikleri “Çatı sizin, biz karışmayız” diyorlar. Onlar karışacak mı karışmayacak mı?  G.Ç.

Onlar karışacak, yani daha doğru bir cümle ile onlar da çatı onarımının masrafına katılacak. Çünkü, çatı sizin üzerinizi örtüyor olabilir ama bütün anayapının da üstünü örtmüyor mu? Elbette örtüyor. Zaten çatı ortak yerlerdendir. Daha ileri gideyim. En üst katların önünde teras olabilir, bu terası üst kat kullanıyor olabilir ama teras da ortak yerlerdendir. Burada oluşacak bir hasarı gidermek için yine tüm kat malikleri masrafa iştirak edeceklerdir. Dolayısı ile sizin çatının onarımı için de, çatı ortak mahal olduğundan diğer kat malikleri masrafa katılacak. Çatı onarımı da acil işlerdendir. Yani çatı altındaki vatandaşı akan bir çatının altında oturmaya zorlayamazsınız. Onun için avans vermeyen kat maliki olursa onarımı siz cebinizden yapıp sonra kendisine rücu edebilirsiniz.