Zorla güzellik olmaz

13 Nisan 2010, Salı 05:00
AA

Geçen yıl eşimin bana hakaret etmesinden dolayı boşanma davası açtım. Boşanmaya birlikte karar verdik ama davayı açınca davayı kabul etmedi. Üstelik benden nafaka talep etti. Mahkemeye hakaret sözleri içeren mesajlarını gösterdim. Ayrıca geçimsizliğimize dair tanık dinlettim. O da tanık dinletti, tanıkları benim yaşadığım birinin bulunduğunu ama kendilerinin görmediğini duyduklarını söylediler. Ayrıca bana büyü yaptırdığına dair bir büyücü kadın da mahkemede tanık olarak dinlendi ama sonuçta davanın reddine, 700 TL nafaka ödememe hükmedildi. Bu karar doğru mu? Yargıtay ne karar verir? O.D.

Boşanma davaları taraflar için çok stresli olduğu gibi davayı takip eden avukat için de streslidir. Ancak köşemi takip ettiğiniz için biliyorsunuzdur, bakılmakta olan davanın sonucu hakkında görüş bildirmiyorum. Zira dosya incelenmeden fikir sahibi olunmuyor. Bir de tek yanlı dinlenen bir olayda yorum yapmak yanlış oluyor. Ancak genel bir şey söyleyeyim. Siz diyorsunuz ki hakaret ediyor, o diyor ki başkası ile geziyor. O halde aranızda geçimsizliğin olduğu, bir araya gelme ihtimalinin bulunmadığı açık değil mi? Böyle bir evliliğe, “Hayır birlikte yaşamaya mahkumsun” denilebilir mi? Bu durumda olan kimseler evli kalırsa bundan kim ne yarar görür? Bu halde taraflar boşanmalı, ancak kusurlu taraf kusursuz tarafa tazminat ödemelidir. Bu, halin icabına göre maddi veya manevi tazminat olabilir. Yine halin icabına göre nafaka olabilir. Ama siz bu halinizle birlikte yaşayın denilebilir mi? Bu duruma gelmiş aileleri boşamamak hatadır. Taraflar boşanmalı ama kusursuz tarafın zararı karşılanmalıdır. İki taraf da kusurlu ise herkes kendi yoluna gitmelidir. Yasanın ruhu da budur. Zorla güzellik olmaz.

Satış mı bağış mı?

Biz altı kardeşiz, ben dördüncü kardeşim. Babamız otuz sene önce evinin tapusunu bir büyüğüm olan ağabeyimin adına yapmış. Ağabeyim de bu evi iyi bir paraya satmış. Şimdi biz bu paradan pay alabilir miyiz? R.A.

Doğrusunu isterseniz bu soruya, bu kadar bilgi ile yanıt verme imkanı yoktur. Bir yol göstermeye kalksak da bu yanlış olur. Zira babanızın bu yeri kardeşinize satması başka sonuç doğurur, bağışlaması başka sonuç doğurur. Sattığını söylüyorsunuz ya, satın alan çok yakını olabilir bu halde de akla muvaza gelebilir. Bu durumda başka davranmak gerekir. Hiç tanımadığı birine satmıştır bu halde muvazadan söz edilmez başka davranmak gerekir. Dolayısı ile bütün detayları anlatabileceğiniz bir meslektaşıma başvurmanız yararlı olur. Çünkü ortada bir bağışlama veya bir muvaza varsa evet sizin de talep edebileceğiniz bedel olabilir.

Takip durur

Bir sitede oturuyorum ve siteden alacağım var. Üç yönetici var, yöneticiler hakkında takip yaptım ikisi itiraz etti biri etmedi. Takip durur mu? M.M.

Bir sitede veya apartmanda yönetim kurulu olarak üç kişi veya yönetici olarak tek kişi görev yapabilir. Sizde üç yönetici var. Sizin yaptığınız takip yöneticilerin şahsi borcu değildir, sitenin borcudur. Aslında sitenin borcu için tüm bağımsız bölüm maliklerine arsa payları oranında başvurmak gerekir. Ancak Yargıtay, kararlarında, tüm bağımsız bölüm malikleri yerine yöneticinin hasım gösterilerek takip yapılabileceğini karar altına almıştır. Dolayısı ile bu karar çerçevesinde yöneticiler şahsen değil yönetici sıfatı ile borçlu gösterilerek takip yapıldığından ve yönetici sıfatı ile itiraz edildiğinden, ikisinin itirazı takibi durdurur.