Durun siz kardeşsiniz!

12 Ağustos 2014, Salı 05:00
AA

Balkon konuşmasını dinledik. Bu konuşma günler öncesinden hazırdı ama sanki yüzde 60’lar yerine 51.8’i görünce tonunu yumuşattı. “Bana oy vermeyenler de kazanmıştır, yenilmiş hissetmesinler” dedi. “Hepinizi kucaklıyorum” dedi. İki gün öncesine kadar kendi seçmeni dışındaki herkesi nefret söylemiyle ayrıştıran Erdoğan, seçim biter bitmez hepimizi kucaklıyor olabilir, ama ya o kutuplaşma, bölünmeyle birbirinden kopan, hatta nefret edenler ne olacak? Yarma şeftali gibi ikiye bölünmüş, aynı dalda büyüdüğünü unutup birbirine küsmüş, birbirinden kopmuş olanlara şimdi “Durun, siz aslında kardeşsiniz!” demek ne kadar yatıştırıcı, ne kadar merhem olur yaraya? Biz birbirimizden nefret ettik bir kere, kız alıp verme kalmadı zaten, ama nasıl komşu olacağız, nasıl aynı yerde yemek yiyecek, eğlenecek, birlikte yaşayacağız? Balkon konuşmasının iki noktasına daha dikkat: Geniş ufuklar! TC’nin Cumhurbaşkanı değil de, İslam coğrafyasının halifesi seçilmiş sanki. Bosna’dan OrtaDoğu’ya, Orta Asya’ya herkesin başı.

[[HAFTAYA]]

Geniş ufuklar

RTE’nin bir dönem kazandığı sempatiyi, Davutoğlu’nun yanlış politikalarıyla bozuk para gibi harcadığını farketmesi zaman mı alacak? İkinci nokta ise beni şaşırttığı kadar sevindirdi de: “Farklılıklarımız zenginliklerimizdir” dediği cümle benim aynı gün yayınlanan yazımın da başlığıydı. Yok canım benden esinlenmedi tabii ki, ama seçim bitti, Alevileri de Ermenileri de koltuğunun altına sıkıştırma zamanı. Siz de benim evladımsınız ama, ortalığı biraz kızıştırmak da gerekiyordu hesabı. Balkondan durum budur, bir süre bizimle uğraşmaz, çünkü şimdi parti içi hesap zamanı!

Kadınlı erkekli yok!

AKP’nin karma eğitime karşı olduğunu, kızlı erkekli okulları ayırmaya hazırlandığını biliyorduk. İşin kötüsü bu giderek her alana yayılıyor! Seçim tartışmalarının yapıldığı oturumlara baktınız mı? Sırf erkekler konuşuyor. Ve herhalde bunun farkına varıyorlar ki daha da komiğini yapıyorlar: Sadece kadın gazetecilerin katıldığı bir oturum! CNNTürk’ün bu oturumu başkalarına da esin kaynağı oluyor ve RTE’ye de aynısını yapıyorlar! Bundan sonra böyle, kızlı erkekli eğitim de yok, kadınlı erkekli açık oturum da. Ayrılın bakalım!

Ustalar satranç oynuyor

Dünyanın hiçbir normal ülkesinde seçimin ertesi günü seçim sonuçlarını bırakıp önündeki seçim için kimin kimi yiyeceği kulisleri ortalığı birbirine katmaz. Daha cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi sonuçları açıklanmamış, yeni cumhurbaşkanı mazbatasını almamış, ayak oyunları, pas vermeler almalar birbiri arkasından geliyor. Şu andaki başbakan, seçimden cumhurbaşkanı olarak çıktı ama henüz süresini doldurmamış bir cumhurbaşkanı var; onun yerine geçmeden önce kendi yerine geçecek ve kendisinin yönlendirebileceği bir başbakanı atama formülünü oluştururken mevcut cumhurbaşkanı eski partisine ve genel başkanlığa dönme hevesini açıklayınca önü kesiliyor. Gül, başbakandı, yerini Erdoğan’a bırakmıştı. Gerçi onun onayını almadan Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını koydu ama Çankaya’dayken gayet uyumlu bir cumhurbaşkanı olup Erdoğan ne dediyse yaptı. İktidar, güç ve rant kavgasında “kardeşlik” geçerli olmuyor. Osmanlı’da da kardeşini, evladını boğduran boğduranaydı. Bu arada RTE’den ne Gazze için feryat, ne Ekmel’e saldırı var, kulağımız dinleniyor!