Kadından kargocu da olur, ödül de alır!

14 Mart 2015, Cumartesi 05:32
AA

O sadece 36 yaşında genç bir kadın ama rahmetli babası Celal Aras’ın ardından “enkaz” olarak devraldığı Aras Kargo şirketini iki yılda ayağa kaldırıp 6 misli büyüttüğü için “Büyümede Mükemmellik Ödülü”nü 2012’de almayı becermiş.

[[HAFTAYA]]

Bu yıl da uluslararası değerlendirme kurumu IAIR tarafından Avrupa Komisyonu desteğiyle “Yılın Kadını” ödülüne layık görülmüş. Neden mi? 12 bin çalışanıyla 825 şubesindeki kadın çalışanlarının sayısını yüzde 16’dan 20’ye çıkarmak için kota koyması, izin ve iş saatlerinde ayrımcılık uygulaması ve acenta açmaları için teşvik etmesi; geçen yıl Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmayla Kadınların Güçlenmesi Prensiplerine imza atması... Daha geçenlerde TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı seçilmesi, değerlendirme yapan değişik uluslardan yüzlerce ekonomi gazetecisinin ilgisini çekmiş olmalı! Özgecan’a adadı Evrim Aras’ın bu çok önemli ödülünü Özgecan’a adamasının nedeni ise şiddete karşı olduğu kadar, Özgecan’ın annesi Songül Hanım’ın 20 yıldır Mersin’de Aras Kargo çalışanı olması. Aileyi ziyaret ederek her türlü destek sözü veren Evrim Aras o şubeye de Özgecan’ın adını vermiş. Evrim Aras’la yıllar içinde Sivas ve Seferihisar’a gidip Aras Kargo’nun fidan dikme, ağaçlandırma çalışmalarına katıldım. O fidanlar tutmuş, ağaç olma yolunda hızla ilerliyormuş! İşin başında bir fidan olarak tanıdığım Evrim de şirkete kök salmanın ötesinde ayağa kaldırmış, kurumsallaştırmış. Sadece şirketin değil, çalışanlarının da kendilerini gelişmesi için Aras Akademi Aile Okulu’nu kurmuş. Aile içi şiddet, ergen eğitimi ve mutluluk konusunda 25 üniversiteyle yaptıkları anlaşmalarla eğitim verdiriyor. Ödül Töreni Hong Kong’da Bu ödülün töreni Hong Kong’da yapıldı. Aras Kargo CEO’su Evrim Aras’a, törende, ekibi dışında ulusal basından bir gazeteci grubu da eşlik etti. Asya’nın finans ve ekonomi merkezi Hong Kong’da ödül alan onlarca Asyalı erkek yönetici dışında tek Türk ve birkaç kadından biriydi Evrim Aras. Bu yolculukta onun da kendi içinde bir yolculuğa çıkmış olduğunu öğrenme fırsatını, dağların tepesindeki Buda manastırında bulduk: Evrim bize meditasyon yaptırarak içimizdeki enerjiyi, barış, sevgi ve huzura yöneltti. Ayrıca kadın gücünün kaynaklarını anlattı.

Hong Kong beton tarlası ve alışveriş cenneti

1997 yılında Çin’e bağlanan ama kendi içinde özerk kalan eski İngiliz sömürgesi Hong Kong’a giriş çıkış kolay ama yerleşmek ve vatandaşı olmak neredeyse imkansız. Kişi başı yıllık geliri 40 bin doları bulan dünyanın en pahalı kenti, bir gökdelenler ve AVM tarlası. Binaların içinde adeta boğuluyor, şantiyelerin arasında kayboluyorsunuz. Adalar birbirine tüneller ve köprülerle bağlanmış, trafik soldan ama hızlı akıyor. Her yer kalabalık ama alışveriş merkezleri ve dağların ötesindeki devasa bir Buda heykeli dışında görülecek fazla bir şey yok. Ne bir tarihi zenginlik, ne bir kültürel merkez, ne doğal güzellik... Ülkemiz tarihi zenginlikleri, coğrafi güzelliği, mevsimleri, mutfağı, insanıyla bir cennet. Bu güzelim ülkeyi bir Dubai, Hong Kong gibi konut ve alışveriş merkezi kalabalığına dönüştürmesek, ah ne olur, ne olur!

İzmir’in ilk trans adayı Gamze Özçelik: Önyargıları yıkmak istiyorum

HDP’den milletvekili aday adaylığı için başvurarak İzmir’in ilk trans adayı olan Gamze Yıldırım milletvekili seçilmesi halinde ilk işinin LGBTİ’li (lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel, interseksüel) bireylerin iş ve barınma sorunlarını gündeme getirmek olduğunu söyledi. Sesimizi sadece HDP duydu 2 üniversite mezunu olmasına rağmen cinsel kimliği yüzünden iş bulamadığını anlatan Gamze Yıldırım toplum tarafından dışlanmasının siyasete atılma kararı vermesinde çok etkili olduğunu söyledi. Gamze Yıldırım, “Sesimizi yıllardır HDP dışında hiçbir parti duymadı. Türkiye’de kadınlar çok zor durumda ama trans kadınlar daha zor şartlarda yaşıyor. Toplumsal önyargı çok fazla. Siyaset arenasında bu önyargılara karşı politikalar üretilmeli. Ben de bunun için çabalayacağım” diye konuştu.