Yönetmeliğe uyan babayiğit varsa GDO'lu ürünü getirsin

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünlerle ilgili yönetmelikle, GDO'lu ürünlerin ithalatının önünün kesileceğini söyleyen Tarım Bakanı Mehdi Eker, “GDO'lu ürünü ben de yemem. Bu yönetmelik şartlarını yerine getirerek, GDO'lu ürün getiren babayiğit varsa getirsin” dedi

Yönetmeliğe uyan babayiğit varsa GDO'lu ürünü getirsin

BÜYÜK TARTIŞMA YAŞANIYOR

Türkiye’de büyük bir gürültü koparan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünlerle ilgili yönetmelik iki soruyu da beraberinde getirdi. Yönetmelik GDO’lü ürün girişini serbest mi bırakıyor, yoksa girişi zorlaştırarak yasaklıyor mu? ‘GDO’ya Hayır Platformu’ kuran sivil toplum örgütlerine göre yönetmelik GDO’lu ürünlere vize veriyor. Ancak Tarım Bakanı Mehdi Eker’e göre yönetmelik, Türkiye GDO’lu ürünleri almıyor diye Dünya Ticaret Örgütü’ne yapılan şikayetleri önlemek için düşünülmüş bir yöntem.

KURAL OLSUN DİYE ÇIKARDIK

Türkiye’nin GDO’ların ticaretini düzenleyen Cartagena Protokolü’ne taraf olduğunu belirten Mehdi Eker, “Bugüne kadar GDO’lu ürünlerin girişi yasaktı ve bir mevzuat yoktu. Bu ürünleri getirmek isteyenler, mevzuat olmadığı halde ‘yasak var’ diye bizi şikayet ediyordu. Protokole imza attığımız için GDO’lu ürünü yasaklayamıyoruz. Kurallar için yönetmeliği çıkardık. Yönetmelik, GDO’lu ürünlerin ithalatına izin vermiyor. Öyle aşılmaz kurallar getirdik ki bu tür ürünlerin ithalatının önü kesiliyor” dedi.

ÜÇ MADDE GİRİŞİ ÖNLEYECEK

önetmelikteki GDO’lu ürünlerin önünü kesen maddeleri, “Başvurusu yapılan genin, geliştirildiği ülkede en az üç yıl önce tescil edildiğini, piyasada satışının serbest olduğunu gösterir belge. Genin ilgili mevzuatın uygulandığı ülkelerde de ticari olarak üretildiğini gösterir belge. Bitki ve diğer canlılar için potansiyel tehlike oluşturmasını engellemek üzere kullanılan genin Türkiye’de yakın akraba olan türlere ait olmadığını gösterir belge” şeklinde açıklayan Eker şöyle konuştu:

GDO'LU ÜRÜNÜ BEN DE YEMEM

“Bu istenen belgeleri getiren babayiğit varsa ürünü de getirsin. Özellikle üçüncü madde GDO’lu ürün gelmesini zorlaştıracak madde. Çünkü binlerce canlı türü var. Biri için belge getirse, diğerini isteyebiliriz. İspat etmek de zaten firmaya ait. Bu da GDO’lu ürünün girmesini imkansız kılacak.” Bu ürünlere şüpheyle baktığını söyleyen Eker, “Tabiata müdahale doğru değil. Başbakanımız da buna inanıyor. Bizim GDO’yu meşrulaştırmak gibi bir amacımız olamaz. Ben de GDO’lu ürün yemem” dedi.