Yunanistan'dan yüzerek gelmiş!

Yunanistan'dan yüzerek gelmiş!

10 Kasım 2009, Salı 14:53
A A

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Akyarlar Köyü sahilinde yarı baygın halda bulunan ve adının Emine Zivanagi, yaşının 42 olduğunu söyleyen kadın, Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'ndan yüzerek geldiğini ileri sürdü. Kadının aradaki 3 millik mesafeyi yüzmesini olanaklı bulmayan yetkililer, olayı araştırıyor.

Akyarlar Köyü yakınlarındaki Fener Burnu Plajı sahilinde, dün 23.30 sıralarında, vatandaşlar, yarı baygın haldeki bir kadını fark etti. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma ekibi, kadını Turgutreis Sağlık Ocağı'na götürdü. Yapılan müdahale sonucu kendine gelen kadın, Türkçe olarak adının Emine Zivanagi olduğunu söyledi. Evli ve 2 çocuğu bulunduğunu, yaşının 42 olduğunu belirten Emine Zivanagi'nin üzerinden pasaport veya herhangi bir kimlik belgesi çıkmadı.

Bu sabah saatlerinde Akyarlar Jandarma Karakolu'na götürülerek ifadesi alınan Zivanagi'nin, "Kos'ta hastanede yatıyordum. Akyarlar Köyü'ndeki akrabalarımı çok özlemiştim. Akrabalarım yol parası vermeyince Kos'taki Kum Burnu'ndan dün denize atlayıp yüzerek buraya ulaştım. Kos'a bir kez daha dönüp dönmeyeceğimi bilmiyorum" dediği öğrenildi.

Akyarlar Köyü'nde verdiği adreslerde akrabalarına rastlanmayan, Türkçe konuşan Zivanagi'nin, 'Pasaport Kanunu'na muhalefet'ten Adliye'ye sevk edileceği belirtildi.

Yetkiler, kadının Kos ve Bodrum'un Akyarlar Köyü arasındaki 3 millik mesafeyi yüzmesinin imkansız olduğunu, gece adadan bir tekneyle Akyarlar açığına kadar getirilip bırakıldığı ihtimali üzerinde duruyor

 SINIRDIŞI EDİLECEK

Yunanistan vatandaşı olduğu belirlenen ve çıkarıldığı mahkemece sınır dışı edilmesine karar verilen Emine Zivanagi, Adliye'den çıkarılırken ilginç sözler söyledi. Akyarlar Jandarma Karakolu'ndaki askerler tarafından verilen terlik, pantolon, kazak ve ceketi giyen Zivanagi, bozuk Türkçe'siyle, "Ben Orhan'ımı istiyordum. Kos'a gelmişti. 3 yıl önce de Bodrum'a döndü. Ondan bir daha haber alamadım. Onun için geldim. O ise ölmüş" dedi. Zaman zaman "Orhan" diye bağıran Zivanagi, jandarma tarafından Yunanistan'a iade edilmesi için Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;