Mehmet Coşkundeniz Coşkundeniz

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/01/17/8170739.mehmet_coşkundeniz_27.png

Aşkla ilgili en çok sorulan sorular (2)

Pazar, 05 Mayıs 2013 - 05:00

Aşkın ömrü nasıl uzar? Erkekler zeki kadından korkar mı? İnternette tanışılan biriyle ciddi ilişki yaşanır mı? Bir erkek evliliğe nasıl razı edilir? Ve daha onlarca soru... Geçen hafta başladığımız “Aşkla ilgili en çok sorulan sorular” dizisine devam ediyoruz...

İlk buluşmada öpüşmeli miyim?  
Bu tamamen senin tercihin. Hangi noktaya kadar gideceğini sen belirleyeceksin. Karşındaki insanın talebi olsa da kendi duygularının sesini dinlemelisin. “Öpüşmezsem ya beni bir daha aramazsa?” gibi sorulara sakın aldanma. İkinci buluşmayı belirleyen şey asla öpüşme değildir.

Aşkın ömrünü uzatmak mümkün mü?
Kimyasını uzatmak mümkün değil ama aşkın yarattığı o tatlı anları uzatmak mümkün. Unutma ki; aşıkken yaşadığın o güzel duyguları sana tattıran kişi hala yanında. Onunla birlikte yine kaçamaklar yapmak, uzun uzun parklarda, bahçelerde oturmak, gezmek, eğlenmek elinde. Aşkı ilişkinin her anına yansıtabilmen için mutlaka çaba göstermen gerekiyor.

İlişkide heyecan bittiyse yeniden eski haline getirmek mümkün mü?
Bu, iki kişinin arasında kurulan bağ ile ilgili. Aradaki bağ ne kadar güçlüyse, ilişkinin heyecanı da o kadar yüksek oluyor. Heyecanın azaldığı dönemlerde, aradaki o bağın da zayıfladığını söyleyebiliriz. O halde bağı tekrar güçlendirmek gerek. Böyle durumlarda biriktirdiğiniz anılarınızı bile hatırlamanız yeterli. Birlikte çok şey yaşadığınızı, yaşadığınız her şeyin de hayatınıza renk kattığını unutmayın.

Ailem karşı çıkıyorsa o ilişkiyi bitirmeli miyim?
Gerçekten aşıksan istesen de bitiremezsin. Ama aşık olmadan bir ilişki yaşıyorsan, ‘mantık evliliği’ düşünüyorsan o zaman zaten kolay vazgeçilebilir biriyle birliktesindir. Ailenin söyledikleri önem arz eder ve eninde sonunda bu ilişkiyi bitirirsin. Aşık olduğun durumlarda ise ailene de, arkadaşlarına da, sosyal çevrene de karşı koyarsın.

Sevgilim benden çok daha zengin. Bu ilişki yürür mü?
Bazen evet, bazen hayır. Sevgilin zenginliğini senin yüzüne çarpmıyorsa, hatta sen rahatsız olmayasın diye senin gibi giyinip, senin gittiğin yerlere gidiyorsa bu ilişki yürür. Ama sürekli zenginliğinden söz edip seni utandırıyorsa, hatta bazı markaları bilmediğin için, bazı yemekleri hiç tatmadığın için seninle dalga geçiyorsa, hayır yürümez.

Çok kıskancım. Kız arkadaşıma nasıl güvenebilirim?
Aşırı kıskançlığın başlıca sebebi kişinin kendisine güvensizliği. Unutma ki kız arkadaşın seni seçti. Başkalarına karşı ilgisi olsaydı şu anda seninle olmazdı. Bir ilişkiyi yürütmenin en önemli unsuru güvendir. Zaten ona güvenemiyorsan bu ilişkiyi yürütmenin de anlamı yoktur.

Erkekler zeki kadından korkar mı?
Hayır, erkekler kendilerinden daha zeki olduğunu başkalarının önünde sürekli gösteren kadınlardan korkar. Çünkü hiçbir erkek zayıf yönüyle yüzleşmek istemez. Ama zeki kadın da zaten erkeğini başkalarının önünde küçük düşürmez. Zeki kadından korkan bir başka erkek tipi de aldatmayı alışkanlık haline getirenlerdir. Aldattığı zaman yakalanacağını düşünen erkekler bu tür kadınlardan uzak durur.

Sorunlu ilişkim yeni bitti. Yeni birini hayatıma ne zaman sokmalıyım?
Kendini hazır hissettiğin zaman. Bunun için de önce biten ilişkinde yaptığın hatalarınla yüzleşmen gerek. Böylece hem geçmiş ilişkinden aklında kalan soru işaretlerini gidereceksin, hem de yeni ilişkinde aynı hataları yapmayacaksın.

İnternette tanışılan biriyle ciddi ilişki yaşanır mı?  
İnternet de bir sosyalleşme ortamı. Sadece tanışma için kullanıldığında sorun teşkil etmiyor. İnternette tanıştığın kişiyle gerçek hayatta ilişki kurduğunda ciddi olup olmayacağını da anlarsın. Ama bunu internet üzerinden anlamana imkan yok. Birisi sana henüz hiç görüşmeden “Seviyorum, aşığım, ciddiyim” diyorsa inanma.

İnternetten tanıştığım ama hiç görmediğim birine aşık olmam mümkün mü?
Hayır, değil. Aşkın kimyasının harekete geçmesi için mutlaka iki insanın karşı karşıya gelmesi gerek. İnternetteyken hissettiğin şey hoşlanma, merak, beğeni ve hatta arzu. Ama asla aşk değil. Ona karşı çok yoğun şeyler hissediyorsan mutlaka karşı karşıya gelmelisin. Bu arada yüz yüze görüşmede hissettiklerin konusunda hayal kırıklığına uğrayabileceğini unutma.

Sanal seks aldatma sayılır mı?
Bu konuda iki görüş var. Düşüncede kaldığı ve eyleme geçmediği sürece aldatma sayılmayacağını söyleyenler ve eyleme geçmese de bunun kesinlikle aldatma olduğunu savunanlar. Ben aldatmanın tanımını yapmakla yetineyim. Eşin ya da sevgilinin haberi olmadan girilen her türlü duygusal ya da fiziksel ilişki aldatmadır.

Sevgilimin Facebook şifresini bilmeli miyim?
Bu bir zorunluluk değil. Anlaşmayla oluşabilecek bir şey. Birbirinizin Facebook şifresini biliyor ya da bilmiyor olmanız aranızdaki bağın derecesini belirlemez. Zaten sevgilin senden habersiz bir şeyler yapmaya niyetlenmişse başka Facebook hesapları ile de yapabilir.

Uzun yıllar sonra internette karşılaştık. O eski aşkımız canlanır mı?
Evet, mümkün. Hele hele zamanında yarım kalmış, şehirlerin elde olmayan sebeplerle tamamlanamamış bir ilişkiyse mutlaka canlanır. Tabii hiçbir şey eskisi gibi değildir. Önüne iki şık çıkar. Ya çok daha kuvvetli bir aşk ya da bittiğini anlamak. Çünkü yıllar önceki masumiyet artık ikinizde de kalmamıştır.

Bir erkeği evliliğe nasıl razı ederim?
Evlilikten hiç söz etmemen gerekiyor. Erkek kendini evliliğe hazır hissettiğinde mutlaka konuyu açar. Ama bir kadın sürekli evlilikten söz ettiğinde erkek kaçma isteğiyle dolar. Ama tabii bunun da bir süresi var. Evlenmeyi isteyen bir kadın 2-3 yıl gibi bir süre içinde sevgilisinden beklediği hareketi görmüyorsa, o ilişki evlilikle taçlanmayacak demektir.

Evlilik teklifini ille erkek mi yapmalı?
Mutlaka erkek yapmalı. İşin ritüeli bunu gerektirir. Bütün kadınlar da böyle olmasını ister. Üstelik evlilik teklifi için erkek özenle hazırlanmalıdır. Ayak üstü yapılmış, kelimeleri dikkatle seçilmemiş bir evlilik teklifi, kadın tarafından kabul görse bile ileride mutlaka gündeme getirilir. Önemli bir şeyi daha hatırlatayım. Bir erkek “Evet” cevabı alacağından emin olmadan evlenme teklif etmemeli.

(28.04.2013 tarihli Karnaval'dan alınmıştır.)