İngiltere'den Kıbrıs jesti

Birleşik Krallık, Kıbrıs'ta bulunan, Ada'nın toplam alanının yüzde 3'ünü oluşturan arazisinin yaklaşık yarısını, barışa katkı için devretmeye hazır olduğunu bildirdi

Çarşamba, 11 Kasım 2009 - 09:14

İngiltere'den Kıbrıs jesti

Birleşik Krallık, Kıbrıs'ta bulunan, ABM tarafından Kıbrıs'ta yapılan açıklamada, önerinin koşullu olduğu, koşulun da, ''iki toplum liderleri arasında kapsamlı bir barış antlaşması sağlanması, antlaşmanın iki toplumun çoğunlukları tarafından onaylanması ve her iki tarafça da, tüm onay süreçlerinden geçerek kabul edilmesi olduğu'' belirtildi.

Birleşik Krallık, Ada'daki 2 üssünde, 245 kilometrekarelik bir alanı elinde tutuyor. Bu ülke BM'ye, bu alanın yaklaşık yarısını oluşturan, 116.5 kilometrekarelik kısmı önerdi.

Kıbrıs'ın, Türkiye ve Yunanistan ile birlikte 3 garantör ülkesinden biri olan İngiltere'nin, Kıbrıs'ta 2 askeri üssü bulunuyor.

İngilizler'in, Gazimağusa yakınlarında Dikelya, Limasol'da da Ağrotur Üssü yer alıyor.

İngiltere, 2004 yılında, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm öngören Annan Planı'nı iki tarafın da kabul etmesi durumunda, üslerinden toprak vermeyi taahhüt etmişti. Annan Planı'na KKTC yüzde 65 ''evet'' derken, Rumlar ise yüzde 76 oranında ''hayır'' demişlerdi.

BİRLEŞİK KRALLIK, KKTC CUMHURBAŞKANI TALAT'A DA BİLDİRDİ
Birleşik Krallık, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a, ''müzakerelerde bir çözüme ulaşılması durumunda, Kıbrıs'taki İngiliz üssü topraklarının bir bölümünü yeni Birleşik Kıbrıs'a vermeye hazır olduğunu'' bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla Mehmet Ali Talat'a kararını ileten Birleşik Krallık, ''Birleşik Kıbrıs'a yaklaşık 45 milkarelik (116.5 kilometrekare) bir alanı bırakmayı planladığını'' açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Birleşik Krallık'ın üs topraklarının bir bölümünü çözüm durumunda Birleşik Kıbrıs'a bırakma kararı almasının, Talat'ın, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la sürdürdüğü müzakere sürecinin geldiği aşamanın ne denli ciddi olduğunu göstermesi bakımından önemli olduğunu söyledi.

Erçakıca, bu tür gelişmelerin, çözüm sürecinin olumlu sonuçlanmasına katkı koymasını temenni ettiklerini kaydetti.

Birleşik Krallık'ın güney Lefkoşa Yüksek Komiseri Peter Millt, bugün, Talat'ı ziyaret ederek görüşmüştü.

Birleşik Krallık'ın Kıbrıs'ta 2 askeri üssü bulunuyor.

AA