NYT yazarı Safire öldü

Amerikan New York Times gazetesinin etkili köşe yazarlarından William Safire kansere yenik düştü

28 Eylül 2009, Pazartesi 10:30
A A

Amerikan New York Times gazetesinin ünlü köşe yazarı William Safire, 79 yaşında kanserden öldü. Muhafazakar görüşleriyle tanınan, aynı zamanda dil uzmanı olan ve bir dönem Beyaz Saray’da başkanın konuşma metinleri yazarlığı da yapan Safire, Maryland’da yattığı hastanede hayatını kaybetti. 

William Safire, 2001’den 2003’e kadar köşesinde, Saddam Hüseyin’in 11 Eylül saldırılarıyla bağlantısı olduğu yolunda bazı makaleler yazdı. Uçaklardan birini kaçıran Muhammed Atta ile üst düzey bir Irak istihbarat yetkilisinin Nisan 2001’de Prag’da görüşme yaptığını yazan Safire, bunu "tartışmasız bir gerçek" olarak niteledi. 11 Eylül saldırılarıyla ilgili soruşturma komisyonu ise böyle bir görüşmenin hiç yapılmadığını ortaya koydu. 

NIXON'IN DANIŞMANIYDI

ABD başkanlarından Richard Nixon’ın konuşmalarını 1965’de yazmaya başlayan Safire, Nixon’ın 1974’de Watergate skandalıyla görevinden ayrılmasından kısa süre öncesine kadar da Beyaz Saray’da danışmanlığını yaptı. New York’ta 1929’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Safire, girdiği Syracuse Üniversitesini iki yıl sonra, Cumhuriyetçi bir siyaset uzmanı ve yayıncı Tex McCarry’nin yanında çalışmaya başlayınca bıraktı. 

PULİTZER ALDI
Gazetede 1973’de başladığı köşe yazarlığında son 30 yılda özellikle dil üzerine yazdığı gazetenin pazar ekindeki "On Language" köşesiyle de tanındı. New York Times’a Washington’dan köşe yazarlığı yapan Safire, köşesinin yayınlanmaya başlamasından 5 yıl sonra da Pulitzer Ödülünü kazandı. Safire’ın dil ve yazı üzerine çok sayıda kitabı bulunuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;