Öncelik iç tüketimi artırmak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin mutlu ve müreffeh olması için birinci önceliğin iç tüketimi artırmak olması gerektiğini söyledi

22 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

6 AYDA YÜZDE 10.3 KÜÇÜLDÜ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu ekonomik krizde gördük ki, dünya haritası çıkarılmamış ve nasıl davranılacağı bilinmeyen bir krizle karşı karşıya” dedi. Hisarcıklıoğlu, 2009’un ilk 6 ayında Türkiye’nin yüzde 10.3 küçüldüğünü, bunun Cumhuriyet tarihindeki ikinci büyük küçülme olduğunu söyledi. Türkiye’de 6 milyon 300 bin kişinin işsiz yani mutsuz olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, yaş ortalamasının 28 olduğunu düşünürsek bu rakam çok yüksek” dedi.

GENÇLERE İŞ BULUNMALI

“İnsanlar mutlu olacaksa 6 milyon 300 bin insana iş bulmak zorunda” diyen Rifat Hisarcıklıoğlu, her yıl üniversiteyi bitirip, iş gücüne katılan 700 bin genç olduğunu, bu gençlere de iş bulunması gerektiğini kaydetti. Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Eğer bu insanlara iş bulabilirsek lokomotifimiz olacak. Bu insanları mutsuz bırakırsak büyük ayak bağımız olacak. Şimdi 700 bin, gelecekte 1 milyon kişi olacak. Türk gencine ve insanına iş bulabilmek için Türkiye ekonomisini büyütmek mecburiyetindeyiz.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;