Sağlıklı güneşlenme tansiyonu düşürür

Güneşlenmek D vitamini üretimini artırarak, kanda tansiyonu yükselten hormonları düşürüyor

06 Temmuz 2010, Salı 05:00
A A

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Özgür Şamilgil anlattı:

Tuz tüketimi neden önemli?

Dr. Özgür Şamilgil: Yüksek oranda tuz, rafinerize (işlenmiş) şeker veya yağ içeren gıdaların fazla tüketilmesi, egzersiz eksikliği vücutta fazla su tutulmasına ve damar sertliğine neden oluyor. Bu durum da tansiyonun yükselmesine katkıda bulunuyor.

Kekik suyu tansiyonu düşürür mü?

Dr. Özgür Şamilgil: Kekik suyu, uyarıcı ve idrar söktürücü etkisiyle bazı kişilerde idrara fazla çıkararak tansiyonu düşürebiliyor. Kan dolaşımını hızlandırıcı, uyarıcı etkisi nedeniyle bazı kişilerde de tansiyonu yükseltebiliyor. En uygunu, hastaların hekime danışmasıdır.

Sarımsak düşürür mü?

Dr. Özgür Şamilgil: Sarımsağın gerçekten de tansiyon düşürücü faydası var. Fakat birçok sarımsak tableti üretim sırasında gerçek faydalı tansiyon düşürücü etken maddesini kaybeder. Sarımsak tabletleri doğal tüketilen sarımsak kadar etkili değil.

Tansiyon nasıl tedavi edilmeli?

Dr. Özgür Şamilgil: Öncelikle yaşam tarzı değişikliği gerekli. Sağlıklı besinlerle beslenme, kilo kaybı, egzersiz, sigaranın bırakılması, düzenli güneş ışığından faydalanılarak D vitamini düzeyinin yüksek tutulması, düzenli uyku uyunması, rafinerize şeker-yağ, tuz tüketimin azaltılması şarttır. Bunları yapmadan ilaç tedavisinin uygulanması yeterli fayda sağlamaz, yan etkiler de doğurabilir.

İdeal tansiyon aletleri nasıl olmalı?

Dr. Özgür Şamilgil: Civanın çevre kirliliğine neden olması nedeniyle ve de teknolojinin daha güvenilir tansiyon cihazları üretebilir hale gelmiş olması sayesinde elektronik cihazlar da kabul edilebilir doğruluk oranını hemen hemen yakaladı. Tansiyon cemiyetlerince onaylanmış sertifikalı cihazlar kullanılmalı.

Sıcak havalar ve güneş tansiyonu nasıl etkiliyor?

Dr. Özgür Şamilgil: Aşırı sıvı kaybetmeyecek, ciltte aşırı kızarıklık oluşturmayacak şekilde, terleme miktarına göre sıvı alımını (örneğin su yerine maden suyu) dengelemek şartıyla güneşlenebilir. Hatta güneşlenmek D vitamini üretimini artırarak, kandaki tansiyonu yükselten hormonları düşürür.

Tansiyon sık görülüyor mu?

Dr. Özgür Şamilgil: Yapılan tıbbi anket ve araştırmalara göre erişkin nüfusta her 3 kişiden 1’inin yüksek tansiyon hastası olduğu tahmin ediliyor.

HAZIRLAYAN: Özgür Gökmen ÇELENK

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;