İsrail Başkonsolosu Gaziantep kökenli

24 Nisan 2015, Cuma 05:00
AA

İsrail Başkonsolosu Shai Cohen’le yaptığımız sohbetin ilk bölümünü dün bu köşede paylaşmıştım. Bugün ikinci bölümü aktarıyorum. Sefarad kökenli Başkonsolos Cohen, aslında baba tarafından Anadolulu. Ailesi yüzyıl kadar önce Gaziantep’ten eşek üstünde Kudüs’e göç etmiş.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsrail vatandaşlarına ‘Türkiye’ye gitmeyin’ gibi bir uyarı yapıyor mu?

Hayır, sadece Türkiye’nin doğu bölgeleri için bir uyarı var. Bu da Suriye ve Irak’taki durumdan kaynaklanıyor. İsrail devletinin Türkiye’deki seçimleri AK Parti’nin tekrar kazanmasını istemediği iddia edildi. Nereden çıkmış olabilir bu haberler? Bu doğru değil. Demokrasilerde böyle bir şey olabilir mi? Kimse böyle şeyler söyleyemez. Bakın, bizim ülkemiz için de “Likud gidecek İşçi Partisi gelecek” gibi haberler çıktı. Sonuç böyle olmadı.

[[HAFTAYA]]

İsrail’de yaşanan tartışmalardan sonra Türkiye’nin imajı şu an nasıl?


Son dört-beş yıldaki politik tansiyon ve sorunlara rağmen iki ülke halkı arasında büyük yakınlık söz konusu. İsrail kültürü ciddi oranda Osmanlı kültüründen etkilenmiştir

Gazze’ye yönelik ambargoları neden bütünüyle kaldırmıyorsunuz?

Son savaş boyunca Gazze’den 50 gün boyunca İsrail’e füzeler ve roketler atıldı. Şu anda batı bölgesinde denizden blokaj uyguluyoruz. Silah geçişini engellemeyi hedefliyoruz. Ancak diğer bütün yollardan her türlü insani yardım Gazze’ye ulaşıyor. Savaş ortamında bile bu geçişleri engellemedik.

İran hâlâ en büyük tehdit mi İsrail için?

ABD ile İran arasındaki uzlaşma Tahran’ı nükleer aktivitelere devam etmek konusunda cesaretlendirecek. Teröre destek olmaya devam edecekler. İran, Türkiye’yi de vurabilecek 400 konvansiyonel füzeye sahip. Füzelerin menzili 2 bin kilometreden fazla. Bahreyn ve Yemen’i istikrarsızlaştırmaya devam ediyorlar. İran böyle bir kapasiteye sahipken buna seyirci kalamayız. İran’a ambargonun kaldırılmasına karşıyız. İran’ın radikalleşmesine karşı İsrail- Türkiye işbirliği çok çok önemli.

Türkiye’de anti semitizm (Yahudi düşmanlığı) artıyor mu?


Hayır, böyle bir artış olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’de fiziksel boyutlara varan bir taciz ve suç eylemleri olmuyor. Fakat Avrupa başta olmak üzere dünyanın geri kalan bölümlerinde inanılmaz bir artış var.

Bazı Batılı ülkeler Türkiye’nin cihatçı gruplarla işbirliği yaptığını iddia ettiler, Türk hükümeti sert şekilde bu iddiaları reddetti. İsrail bu konuda ne düşünüyor?

Biz Türkiye’nin cihatçı gruplara yardım ettiğini ya da işbirliği yaptığını düşünmüyoruz. Böyle bir bilgimiz yok.

Türkiye arasındaki ticaret hacmi ne durumda?

Ticaret hacmimiz 5,5 milyar dolara ulaştı. Çok ciddi artış var. Mücevherat -özellikle elmas- ticareti yeni bir işbirliği alanı olabilir. Enerji konusunda, özellikle yenilenebilir enerji konusunda, büyük imkânlar var.