Tahminim karar yazılmıştır

27 Kasım 2013, Çarşamba 05:00
AA

Amcam trafik kazası yapmıştı, yargılanırken öldü. Dava mirasçıları aleyhine sonuçlandı, mahkeme toplam 10 bin TL tazminata hükmetti. Söylendiğine göre bu tazminat, icra konusu yapılırsa 22 bin TL’ye kadar çıkarmış. Mirasçılar arasında ben de varım ve diğer mirasçıların emekli maaşından başka hiçbir malvarlığı yok. Bu borç gerçekten 22 bin TL’yi bulursa benim için yıkım olur. Çünkü mirasçılar arasında bir tek benim evim, bir de ölenden miras kalan birkaç tarla. Bu durumda borç mirasçılar arasında paylaşılır mı, yoksa alacaklı dilediğinden alır mı?  L.S.

Önce aklıma takılan şu 22 bin TL meselesine bir bakalım. Mahkeme 10 bin TL’ye hükmetmiş, buna faiz, mahkeme masrafı ve karşı tarafın avukatlık ücretini koyarsanız, hesap 22 bin TL’yi bulur mu? Faiz, senelik yüzde 9, mahkeme masrafı, harç ve bilirkişi ücreti... Bu da yaklaşık şöyle: Mahkeme dava harcı yüzde 7 civarı, çıkan rakama 25 TL ekleyin, bu da mahkeme masrafı. Bilirkişi ücreti, ortalama 250 TL, avukat ücreti yüzde 12’den başlar ama yukarı çıktıkça bu yüzde düşer, ortalama yüzde 10 diyelim.

[[HAFTAYA]]

Bunları alt alta koyun işte borcunuz. Bakın bakalım 22 bin TLyi buluyor mu? Bence bulmuyor. Yani size biraz fazla söylemişler. Geleyim borcu kimin ödeyeceğine. Bu borç borçlular arasından eşit bölüşülmez. Alacaklı kimde bulursa ondan alır. Emekli maaşları haczedilmez, geri kalan malvarlığı haczedilebilir. Miras bırakandan gayrimenkuller kaldı ise işte bunlar haciz konusu olabilir veya sizin malvarlığınız haciz konusu yapılabilir. Yani alacaklı dilediğinden alır. Yukarı almadım ama sorunuz arasında bulunan bir husus daha dikkatimi çekti. Diyorsunuz ki mahkeme dört ay önce bitti ama karar hâlâ yazılmadı. Pek inanamadım, karar hemen ertesi gün yazılmaz ama dört ay da çok uzun bir süre. Birilerinin sözüne bakmayın, adliyeye gidip mahkeme kaleminden durumu sorun, tahminim karar yazılmıştır.