Zehir zemberek Türkiye raporu

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2010 yılı İnsan Hakları Raporunu açıkladı. Raporun Türkiye bölümünde insan hakları ihlalleri konusunda pek çok madde bulunuyor

09 Nisan 2011, Cumartesi 12:07
A A

RAPORDAN ÇARPICI BÖLÜMLER

Yargısız infaz: Geçen yıl Türkiye’de güvenlik güçleri yargısız infazlar gerçekleştirdi ve bu vakalar yeterince soruşturulmadı. 11 Mayıs’ta polis memuru Gültekin Şahin, Muğla Üniversitesi’nde bir gösteride Serzan Kurt’u vurup öldürdü.

İşkence: İşkence olayları devam etti. 5 Ocak’ta Adana Cezaevi’nde tutulan 32 çocuğun aileleri, gardiyanların çocuklarını dövdüğü ve yaralarına tuz bastıkları yönünde bir basın açıklaması yaptılar.

Cezaevi sıkıntısı: Cezaevi koşulları yeterince iyileşmedi. İnsan Hakları Vakfı, 10 Ekim itibarıyla cezaevlerinde 32 mahkûm ve 5 zanlının öldüğünü duyurdu.

Hak ihlalleri: Şüpheliler kanunda belirtilmesine rağmen avukatlarıyla hemen görüştürülmedi. Birçok gözlemci Balyoz’u da Ergenekon gibi politik bir dava olarak görürken, diğerleri hükümeti devirmeye çalışanların adalet önüne çıkarılması olarak algılıyor.

Adil yargılama: Bazı Hükümet üyeleri ve bürokratların yaptıkları açıklamalar yargı bağımsızlığını etkiledi.

İfade özgürlüğü: Hükümet, Anayasa ve çeşitli yasalara dayanarak ifade özgürlüğünü sınırladı.

Basın özgürlüğü: Basın özgürlüğü geriledi. 26 Şubat’ta Başbakan Erdoğan, medya patronlarının ekonomiye zarar veren negatif yorumlar yazan köşe yazarlarını kovması gerektiğini söyledi. 2 Aralık’ta Danıştay, Doğan Medya Grubu’na 2009’da kesilen cezaların büyük bölümünü durdurdu.

Kadına şiddet: Töre cinayetleri ve tecavüz yoluyla kadına karşı şiddet yine büyük bir problemdi. 27 Ekim itibarıyla Hükümetin oluşturduğu acil telefon hattına 8 bin 704 kadın başvurdu.

Homofobi: Devlet Bakanı Aliye Kavaf 7 Mart’ta homoseksüelliği hastalık olarak tarif etti. 16 Mayıs’ta 300 kişi Ankara’nın göbeğinde homofobi karşıtı bir yürüyüş yaptı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;