www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN130,4670 %-0,65
  • BIST71738 %0,20
  • EURO3,3615 %-0,70
  • USD3,0650 %-0,33

7 adımda Karatay Diyeti

Prof. Dr. Canan Karatay kolesterol ilaçlarına karşı çıktı, diyetle ilgili tüm bilinenleri altüst etti. “Tereyağı ve kırmızı et yemezseniz zayıflayamazsınız” diyen Canan Karatay'ın diyetini 7 maddede özetledik

13 Aralık 2012 - 16:31
Yazı Boyutu:
x

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay çok faydalı yazı dizisi www.posta.com.tr'de...

RÖPORTAJ: Merve Özaytekin

merve.ozaytekin@posta.com.tr

1- 40 yaşından sonra ortaya çıkan hastalıklar ırsi değildir

Kalp, yüksek tansiyon ve şeker hastalıkları genetik değildir. Herhangi bir bebek doğduğu zaman vücudunda 35 bin-40 bin kadar gen bulunur. Bu genlerin büyük bir çoğunluğu uykudadır. Uyumakta olan bu genler ancak dışarıdan bir etken ile uyarılınca uykularından uyanıverirler.

Uyarılmaları da yaşam, beslenme biçimi ve çevresel faktörlerin etkileri sonucu meydana gelir. Bu nedenle, bilinçli bir şekilde sağlıklı yaşar ve sağlıklı beslenirsek hastalık nedeni olan genlerin uyanmaları mümkün olmaz. İşte bu sebeple ileri yaşlarda ortaya çıkan tüm dejeneratif hastalıklar önlenebilir hastalıklardır.

2- Lahmacun, kebap ve kuruyemişle zayflamak mümkün

Lahmacun incedir ve mayasızdır, az miktar yenilebilir. Eti protein, soğanı, maydanozu sebze yani vitamindir. Bir de yanında ayran vardır. Muhteşem bir besin kaynağıdır. Kebaplar da ekmeksiz yenilebilir. Kuruyemişler de basbayağı sağlıklı karbonhidrattır.

Ekmek yerine yenilebilir. Fındık, fıstık, ceviz, bamya, lahana, taze fasulye, enginar, badem hepsi karbonhidrattır ve yenilebilir

3- Et, yumurta kilo aldırmaz kolesterol yapmaz

Doğal yemle beslenen, özgür dolaşan tavukların yumurtası, et kan kolesterolünü yükseltmez, aksine düşürür. Yumurtanın hazmedilmesi çok uzun sürer. Bu nedenle uzun süre acıkmayız. Kilolar da kolaylıkla gider! Önemli olan yumurtaların katı olarak haşlanmamasıdır! Katı yumurta kanserojendir. Kayısı kıvamında, suda haşlanabilir, saf tereyağında pişirilebilir, omlet, menemen yapılabilir.

Günde 4 yumurta yendiğinde karaciğerden kolesterol yapılması orantılı olarak azalır. Kolesterolden korkmak doğru değildir. Kolesterol, kortizol denilen stres hormonunun, androjen, testosteron, progesteron ve östrojen dediğimiz seks hormonlarının hepsinin ana maddesidir. Beynimiz ve sinir sistemimizdeki iletiler kolesterol sayesinde gerçekleşir.

4- Kolesterolü düşük olanlarda ölüm oranı yüksek


YORUMLAR

Bu haberle ilgili hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yazan siz olun