Rüyasında dili koptu bir daha konuşamadı

Abdullah Efendi rüyasında yarı at yarı insan şeklindeki bir yaratığın dilini kopardığını gördü. 20 gündür sesi kesildi. İlaç tedavisi de işe yaramadı

01 Aralık 2009, Salı 11:47
A A

İstanbul Eyüp'te rüyasında dilinin koparıldığını gören ve çok korkan genç adam artık konuşamıyor. İki odalı bir gecekonduda eşi Hatice ve 8 yaşındaki oğlu Raşit ile birlikte yaşayan 34 yaşındaki Abdullah Efendi'nin başına gelenler adeta bir kurgu film gibi.

Yaklaşık 7 aydır işsiz olan Efendi, Eyüp'te yeni açılan bir pizzacıda iş buldu. Ancak hayatı, işe başlayacağı 11 Kasım'dan bir gece önce gördüğü rüya ile tam bir kâbusa dönüştü. Genç adam rüyasında; yarı at yarı insan şeklindeki kişilerin kendisini evden götürdüğünü ve dilini kopardıklarını gördü.

iKâbusun etkisiyle yatağından fırlayarak uyanan Efendi, gerçekten konuşamadığını fark edince şoke oldu. Hastaneye başvurdu ancak doktorun kendisine verdiği antidepresan ilaç sessizliğini bozamadı.

'RUHSAL TEDAVİ GEREKİR'
Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Psikiyatrist Prof. Dr. Özcan Köknel, "Rüyalarımız çocukluğumuz ve günlük yaşantımızdaki korkulardan kaynaklanır. Bu tür konuşma bozukluklarını 'afoni' olarak adlandırıyoruz. Bu kişi söylenenleri anlıyor, ağzını kımıldatıyor, ancak sesi çıkmıyor. Psişik bir durumdur. Birçok nedene bağlı olabilir. İlaç tedavisinin ardından ruhsal tedavi gerekebilir" dedi.

SABAH

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.