1 Mayıs tatil mi? 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda okullar tatil mi?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü yaklaşıyor. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanan 1 Mayıs'ın tatil olup olmadığı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Özellikle öğrenciler "1 Mayıs'ta okullar tatil mi?" sorusuna cevap arıyor.

24 Nisan 2019, Çarşamba 10:40
A A
1 Mayıs tatil mi? 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda okullar tatil mi?

1 Mayıs İşçi Bayramı'nda yurdun çeşitli yerlerinde işçi sınıfı toplanıp etkinlikler düzenliyor. Haftaya bugün kutalanacak olan bayram için sendikalar hazırlık yaparken vatadanşlar da "1 Mayıs tatil mi?" sorusuna cevap arıyor. 

1 MAYIS'TA OKULLAR TATİL Mİ?

Ülkemizde 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, Nisan 2009'dan bu yana resmi tatil olarak kabul ediliyor. Bu nedenle 1 Mayıs'ta kamu kurumları, bankalar ve PTT'ler kapalı olacak. Öte yandan okullar ise tatil yapacak.

1 MAYIS NEDİR?

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

Sıradaki haber yükleniyor...