1 Mayıs'ta (yarın) okullar tatil mi? Banka, noter ve PTT'ler açık mı?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü yarın kutlanacak. 81 ilde işçiler izin verilen alanlarda kutlama yapacaklar. Bir diğer önemli husu ise 1 Mayıs'ta tatil olup olmayacağı... Öğrenciler okulların açık olup olmadığını sorgularken banka, noter ve PTT'lerde işi olanlar bu kurumların akıbetini merak ediyor.

30 Nisan 2019, Salı 10:41 Son Güncelleme:
A A
1 Mayıs'ta (yarın) okullar tatil mi? Banka, noter ve PTT'ler açık mı?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne bir gün kaldı. Dünya üzerinde pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs'ın Türkiye'de tatil olup olmadığı yüz binlerce kişi tarafından merakla araştırılıyor. İşte detaylar...

1 MAYIS'TA OKULLAR TATİL Mİ?

Ülkemizde 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, Nisan 2009'dan bu yana resmi tatil olarak kabul ediliyor. Bu nedenle 1 Mayıs'ta kamu kurumları, bankalar ve PTT'ler kapalı olacak. Öte yandan okullar ise tatil yapacak.

1 MAYIS NEDİR?

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

Sıradaki haber yükleniyor...