1 top lokma 80 kalori!

1 top lokma 80 kalori!

Son günlerde her köşe başında bir lokmacı görür olduk. Günümüzün en popüler tatlılarından biri haline gelen lokmayı ne kadar tanıyorsunuz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, sevilen tatlılar arasında yer alan lokma tatlısının doğru tüketimi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu...

19 Haziran 2019, Çarşamba 10:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son günlerde özellikle gençler arasında popülerliğini artıran lokma, artık birçok yerde karşımıza çıkıyor.1 top lokmanın ortalama 80 kalori olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, lokmaseverleri uyarıyor!

“Daha çok gençlere hitap eden lokma tatlısını kilo problemi - kronik hastalığı olanlar, kızartma ya da şerbetli tatlılar tüketmesi kesinlikle yasak olan kişiler nasıl tüketmeli?” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, şu bilgileri verdi:

1 TOP LOKMA: 80 KALORİ

“1 top lokmanın yaklaşık olarak 15-16 gram olduğunu düşünürsek, kızartılmasıyla şerbetlenmesiyle beraber 77-80 kaloriyken, çikolata sosları işin içine girince bu değer 98-100 kaloriye kadar çıkabiliyor” diyen Örkçü, “5-6 top lokma tüketen birisi için günlük alması gereken enerji ihtiyacının üçte birini kullandı diyebiliriz” şeklinde konuştu.

PORSİYON KONTROLÜNÜ ELDEN BIRAKMAYIN!

Sağlıklı beslenme ya da diyet konusunda üzerinde durulan şeyin “porsiyon kontrolü” olduğunu vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, sözlerini şöyle tamamladı: “Diyetinizde kalori açığı sağlayıp kilo vermenizi sağlamak için bu tür atıştırmaktan uzak tutsak da ‘ödül’ olarak adlandırdığımız, güzel şekilde kilo verdikten sonra ‘Ne yemek istiyorsun?’ sorusunun cevabı lokma da olabilir. O yüzden porsiyon kontrolünü de sağlayıp sonrasında da fiziksel aktivitenizi ve egzersizinizi yaptığınız takdirde gönül rahatlığıyla tüketmiş, hatta aldığınız kaloriyi çoktan yakmış olabilirsiniz.”

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandemide spor salonuna gidilir mi? Spor salonunda corona virüsten korunmanın yolları