Çamaşırlarınızın daha uzun süre güzel kokması sağlayın

Taze kokulu giysilerle dışarı çıkmak güne başlamanın en iyi yoludur. Size nasıl kalıcı, harika kokulu giysiler elde edeceğinizi gösteriyoruz. / ÖZEL

30 Ekim 2021, Cumartesi 17:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hiçbir şey yeni yıkanmış giysilerin kokusu kadar gün boyu rahatlık vermez. Ancak, tüm gün süren iyi hissettiren bir koku elde etmek için çamaşır makinesi tek başına yeterli değildir. İpuçlarımızı ve püf noktalarımızı takip edin ve kıyafetlerin nasıl güzel kokmasını, taze kalmasını ve daha uzun süre harika hissetmesini sağlayın, böylece her gün temiz kokulu kıyafetlerin tadını çıkarabilirsiniz.

İDEAL KOKUNUZU BULUN

İDEAL KOKUNUZU BULUN

Giysilerinizin nasıl güzel kokacağını bilmek istiyorsanız, deterjan ve yumuşatıcı en büyük etkenlerden biridir. Kokularının yıkamadan günler sonra kalması için yüksek kaliteli ve uzun ömürlü olmaları gerekir

Her alışverişte farklı bir yumuşatıcı almaya son. Kendi kokunuzu bulun ve ondan vazgeçmeyin böylece dolaplarınız daha kalıcı bir kokuya sahip olur.


KIYAFETLERİNİZİ İDEAL KIVAMDA KURUTUN

KIYAFETLERİNİZİ İDEAL KIVAMDA KURUTUN

Uzun süre kurutmak tüm yumuşatıcının gitmesine ve hatta kumaşın yıpranmasına neden olur. Bununla birlikte kötü kokuların oluşmaması için nemli de kalmaması gerekir.


UZUN VE KALICI KOKU İÇİN DOĞRU KURUTMA YÖNTEMİNİ SEÇİN

UZUN VE KALICI KOKU İÇİN DOĞRU KURUTMA YÖNTEMİNİ SEÇİN

Çamaşırlarınızı peteklerin üzerine asıyorsanız fazla kuruması, buruşması hatta kokması söz konusu olabilir. Mutfak gibi alanlara yakın petekler kıyafetlerinizin ortam kokusunu çekmesine neden olur. Bu da o güzelim taze kokularını giderir.

İç ortamlarda tel çamaşırlıkta kurutuyorsanız giysilerinizin birbiriyle çok yakın olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu kurumalarını uzatır ve kokmalarına neden olabilir.

Makinede kurutuyorsanız, programa yumuşatıcı bir tabaka eklemeyi deneyin ve işlem biter bitmez kurutucudan çıkarın. 


NEMLİ KIYAFETLERİ ASLA DOLABINIZA KOYMAYIN

NEMLİ KIYAFETLERİ ASLA DOLABINIZA KOYMAYIN

Güzel bir günse ve bulaşıklarınızı dışarıda asabiliyorsanız, bu daha da iyi. Giysileri yıkadıktan sonra havada kurutmak, giysilerin güzel kokmasını sağlamanın, onlara daha fazla tazelik vermenin ve kalan kokuları gidermeye yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Hangi kurutma yöntemini seçerseniz seçin, gardırobunuza veya çekmecelerinize geri koymadan önce kıyafetlerin tamamen kuru olduğundan emin olun.

GÜZEL KOKAN ÇAMAŞIRLAR İÇİN MAKİNELERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

GÜZEL KOKAN ÇAMAŞIRLAR İÇİN MAKİNELERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Kötü kokuları giysilere aktarabilen bakteri ve küf için üreme alanı olan bu cihazların bakımını yapmanız önemlidir. Daha kalıcı ve taze kokular için size tavsiye her iki ayda bir çamaşır makinenizi ufak bir temizliğe sokmanızdır.

  • Boş çevrimi en sıcak ayara getirin,
  • tambura 500 ml sirke ve çekmeceye 50 gr kabartma tozu ekleyin
  • 'Başlat'a basın. 

Kurutucuyla, tiftik oluşumunun giysilerinize koku bulaştırmasını önlemek için, her döngüden sonra ve kapının çevresinde tiftik tutucunun boşaltıldığından emin olun.

Küf kokuyorsa, damıtılmış beyaz sirkeye batırılmış bir bezi içini silerek kurutucunun kokusunu giderebilirsiniz. 

Sirke kokusu gittiğinde kapağı kapatın.

ÇAMAŞIRLARINIZIN UZUN SÜRE GÜZEL KOKMASI İÇİN KOKU POŞETLERİ KULLANIN

ÇAMAŞIRLARINIZIN UZUN SÜRE GÜZEL KOKMASI İÇİN KOKU POŞETLERİ KULLANIN

Ekstra bir destek için, parfümlü bir kese yapmak kolaydır ve kıyafetlerinizin kısa sürede harika kokmasını sağlar. İhtiyacın olacak:

iki bardak pirinç

  • Esans 
  • iki su bardağı lavanta
  • Bir fincan biberiye
  • Küçük file torbalar veya pamuklu torbalar

Bir kaseye iki bardak pirinci dökün ve tüm pirincin kaplandığından ve parlak olduğundan emin olarak 40 damla kadar uçucu yağ dökün. Pirinci yaklaşık beş dakika kurumaya bırakın ve iki bardak lavanta ve bir biberiye ekleyin ve karıştırın. Her bir poşetinizin içine birkaç kaşık koyun, üstünü kapatın ve çekmecelerinize veya gardırobunuzun köşelerine koyun. Bu, çamaşırların doğal olarak nasıl güzel kokacağını öğrenmek için favori çözümlerimizden biridir.

BAZI KUMAŞLAR KÖTÜ KOKABİLİR

BAZI KUMAŞLAR KÖTÜ KOKABİLİR

Bazı tekstil ürünleri koku tutmaya diğerlerinden daha yatkındır.

 Moleküler yapıları nedeniyle likra ve polyester gibi malzemeler kokuları liflerin içinde ve üzerinde tutabilirler. Bunun nedeni hidrofobik olmalarıdır, bu da suyu sevmedikleri anlamına gelir, bu nedenle kokular onlara yapışır. 

Sağlıklı organik ürünler tercih edin.

Çamaşırlarımın doğal olarak güzel kokmasını nasıl sağlayabilirim?

Çamaşırlarımın doğal olarak güzel kokmasını nasıl sağlayabilirim?

Uçucu yağlar, sert kimyasallar kullanmadan kıyafetlerinizin taze kokmasını sağlamanın gerçekten iyi bir yoludur. 

Çamaşırların doğal olarak nasıl güzel kokacağını bilmek istiyorsanız, seçtiğiniz yağdan birkaç damla pamuğa veya kağıt havluya koyun ve çekmecelerinizin veya gardırobunuzun köşesine koyun. 

Veya yıkadıktan sonra, birkaç damla lavanta esansiyel yağını suyla karıştırın ve kurutucuya koymadan veya kurutmak için asmadan önce çamaşırlarınızın üzerine püskürtün. 

Giysilerinize uzun süre kalıcı, hoş kokulu bir koku yaymak için çekmecelerinize bez sarılı parfümlü sabun kalıpları yerleştirmeyi de deneyebilirsiniz ya da kendi kokunuzu kendiniz yaratabilirsiniz.

Gardırobumun güzel kokmasını nasıl sağlayabilirim?

Gardırobumun güzel kokmasını nasıl sağlayabilirim?

Kokulu çekmece astarları gardırobunuzun altına ve çekmecelerinden herhangi birine yerleştirilebilir veya köşeye küçük bir oda spreyi koyup kokunun boşluğu doldurmasına izin vermeyi deneyebilirsiniz. 

Gardırobunuzda kokulu askılar kullanmak, gardırobunuzu ve içindeki kıyafetlerin ilahi kokmasını sağlamanın bir başka kolay yoludur. Kokulu askılarınız yoksa, en sevdiğiniz parfümden bir kısmını ahşap bir askı üzerine sıkarak ve kullanmadan önce kurumaya bırakarak kendiniz yapabilirsiniz.

Kötü kokulardan arındırmak içinse, dolabınıza açık bir kapta karbonat yerleştirmeyi deneyin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İklim değişikliği ile mücadele için alınabilecek bireysel önlemler ve tasarruf yolları