10 etkili tüyo: Kıvırcık saç nasıl uzatılır?

wedKıvırcık saçların daha yavaş uzadığı düşünülür. Bunun nedeni kıvırcık saçların daha yavaş uzaması değil, kimi zaman kıvrılıp toplanarak uzamayı belli etmeyen bukleler; bazen de sık sık kopan saçlardır. Kıvırcık saçta, kafa derisinin yağları buklelerin toplandığı yerlere takılır; düz saçlardaki gibi aşağı doğru yayılarak saç tellerini besleyemez. Bu nedenle kıvırcık saçlar genellikle kurudur. Bu nedenle kıvırcık saçların daha yavaş uzadığına inanılır. Ancak kıvırcık saç nasıl uzatılır diye sorarsanız cevapları basittir. İşte kıvırcık saçları uzatmanın 10 yolu.

17 Nisan 2021, Cumartesi 11:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kıvırcık saç sürekli nemli tutulmalı

Kıvırcık saç sürekli nemli tutulmalı

Uzatma kararı alan kıvırcıkların altın kuralı, saçlarını her zaman nemli tutmak olmalı. Eğer saçlarınızın boy ve uçları kuruysa, köklerine istediğiniz kadar yağ sürüp bakım yapın, yine de saçlarınız uçlardan kopacak ve sonsuza kadar uzamayacakmış gibi bir algıya oluşacaktır.


Ara makası bırakın

Ara makası bırakın

Saçlarınızı kuaförde ara makasıyla inceltmeyi bırakın. Çünkü ara makası, buklelerin canlılığını alıp, saç uçlarının kuru, yıpranmış ve hasarlı gibi görünmesine sebep olabilir. Ara makası saçların kontrolsüzce kabarmasına yol açabilir. Bu nedenle ara makası yerine katlı kesim daha doğru bir kıvırcık saç kesim modeli olacaktır. 


Katlı saç kesimleri kullanın

Katlı saç kesimleri kullanın

Kıvırcık saçlarınızın kolayca şekil almasını istiyorsanız katlı saç kesimlerine göz atabilirsiniz. Böylece saçlarının kabarmasını minimuma indirebilirsiniz. Bu, saçlarınızın uzadığını daha kolay fark etmenizi sağlayacak.


 Kıvırcık saçlara göre şampuan kullanılmalı

Kıvırcık saçlara göre şampuan kullanılmalı

Saçlarınızı uzatma kararı aldıysanız, kullandığınız şampuanın kıvırcık saçlara uygun bir ürün olması özellikle önemli. Bu tür şampuanlar saçların nem ve yağ dengesini düzenleyerek kurumayı engeller. Kıvırcık saçlı kişiler sadece saç uzatma sürecinde değil, her zaman nemlendirici özellikli şampuan kullanmalıdır.


Pamuklu yastık kılıfı kullanmayın

Pamuklu yastık kılıfı kullanmayın

Saçlarınızın pamuklu yastık kılıflarına sürtünerek zedelenmesini, sabah uyandığınızda buklelerin birbirine girmesini engellemek için saten yastık kılıfları kullanın. Uyurken bone takmak veya saçlarınızı gevşek bir şekilde örmek de nemi hapsedecek ve hasar görme ihtimalini azaltacaktır.

Daha az şampuan kullanılmalı

Daha az şampuan kullanılmalı

Kıvırcık saçlıların yaptığı en yaygın hata, her yıkamada bol miktarda şampuan kullanmaktır. Asi bukleleri zaptetmek adına çok fazla şekillendirici ürün uygulayan kıvırcık saç sahipleri, şampuanı da bol keseden kullanmaları gerektiğini düşünür. Ancak şampuan, kafa derisinin sağladığı ve saçların uzamasını destekleyen doğal yağların akıp gitmesine sebep olur. Bu nedenle, kıvırcık saçlarını uzatmaya karar veren kişiler şampuan kullanımını azaltmalıdır.


Doğru tarağı seçin

Doğru tarağı seçin

  • İnce dişli bir tarağı hiçbir zaman saçlarınıza değdirmeyin.
  • Kırılma ve kopmayı en aza indirmek için saçlarınızı ıslakken ve hatta kremliyken, kalın dişli bir tarakla tarayın.
  • Tarama işlemi için sadece parmaklarınızı kullanabilirsiniz.
  • Saçlarınızı taramaya uçlardan başlayın, uçlar açıldıkça yukarı doğru ilerleyin. Hiçbir zaman yukarıdan aşağı inmeyin.

 Kıvırcık saçlarda saç kremi şart

Kıvırcık saçlarda saç kremi şart

Kıvırcık saçları uzatabilmenin altın kuralı, uçların kuruyup kopmasını engellemektir. Dolayısıyla üşenmeyin, saçlarınızın uçlarını her banyoda iyi bir saç kremi ile nemlendirin. Kremi bol miktarda kullanmaktan çekinmeyin.

Saç kremini saçları ayırarak uygulamalı

Saç kremini saçları ayırarak uygulamalı

Saç kremini uygularken de saçlarını önce duşta 3-4 eşit tutama ayırmalısınız. Sonra her bir tutamı parmaklarınla tarayarak saç kremini sürmelisiniz. Böylece saç kremin saç tellerinin arasında girebilecektir. Saçlarını duştan çıktıktan sonra havluyla ovuşturmak yerine eski bir t-shirtle sararak nemini almasını beklemelisiniz. 

Saç şekillendiricilerden uzak durmalı

Saç şekillendiricilerden uzak durmalı

Isının saç tellerini kurutucu etkisi olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Saçlarınızı maşa veya düzleştiriciyle şekillendirmek saçlarınızın kurumasına neden olabilir. Kuru saçların ne kadar zor uzadığını tahmin edebilirsiniz. Bu nedenle saçlarını ısıyla şekillendirmek yerine saç köpüğü veya jöleyle şekillendirebilirsiniz. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saç beyazlamasını geciktirecek 10 besin