10 numara yağ şehre indi

10 numara yağ, artık şehir içinde çalışan minibüslerin depolarında da kendine yer buldu. Her gün yüzlerce insanı taşıyan minibüs şoförleri, depolarına 'ölüm yağı' doldurarak maliyetlerini yarı yarıya düşürdüklerini söylüyor

19 Ekim 2014, Pazar 10:30
A A
10 numara yağ şehre indi

Otobüs ve kamyonlarda daha çok şehirlerarası yollarda akaryakıt yerine kullanılan 10 numara yağ, şehir içinde bulunan minibüslere de sıçradı.

Hürriyet gazetesinden Burak Coşan’ın haberine göre araçlarda yakıt olarak kullanımı yasak olmasına rağmen minibüs depolarına yaklaşık 120 TL daha ucuza dolan 10 numara yağ İstanbul ’un ortalık yerlerinde satılıyor. Bu yerlerden biri de İstanbul Maltepe’de Emniyet Müdürlüğü’ne yaklaşık 1 kilometre mesafede. Oldukça işlek bir caddede gece hizmet veren 10 numara dolum istasyonuna, Pendik-Kadıköy, Zümrütevler-Maltepe, Gülsuyu-Maltepe ve Esenkent-Maltepe hatlarında faaliyet gösteren minibüsler rağbet gösteriyor. Akşam saatlerinde açılan ve yaklaşık 7-8 kişinin çalıştığı işyerinde minibüslerin bakımı yapılırken, yakıt olarak da 10 numara yağ araçların akaryakıt depolarına dolduruluyor.

ÇALIŞMALAR GECE SÜRÜYOR

İş yeri ilk müşteriyi akşam saat 9 gibi kabul ediyor. Sonrasında ise minibüsler ardı ardına yıkama yağlamaya giriş yapıyor. İşyerinde çalışan görevliler, gelen minibüsleri sıraya alıyor. Söz konusu yere sadece bakım için gelen minibüsler de bulunurken, gelen araçların birçoğu 10 numara yağ almak için burayı tercih ediyor. Bazı minibüsler ise 10 numara dolum istasyonunun 20 metre yanında bulunan bir benzin istasyonundan belli oranda deposunu dolduruyor. Daha sonra ise 10 numara yağ almak için yıkama-yağlamaya giriş yapıyor. Neredeyse her gece aynı sahnelerin yaşandığını ifade eden benzin istasyonundan bir görevli, bazı minibüsçülerin ise depolarının tamamını 10 numara yağ ile doldurduğunu iddia ediyor.

KAR İÇİN YAPIYORUZ

Pendik-Kadıköy minibüsünde kiralık bir araçta çalışan bir minibüs şoförü de şunları söylüyor:
“Yaklaşık 2 yıldır minibüs şoförlüğü yapıyorum. Daha önce başka bir yerden 10 numara yağ alıyorduk. Ancak şimdi 1 yıla yakın zamandır buradan yağ alıyoruz. Bir depo 4 teneke 10 numara yağ ile doluyor. Tenekesini de 30 liradan satıyorlar. Minibüsün deposu toplam 120 liraya doluyor. Eğer benzinlikten depoları doldurursak bu fiyat 240 lirayı geçiyor. Metronun tamamlanması ve otobüs sayılarının artmasıyla müşteri sayımız giderek azaldı. Yakın zamanda tren hattındaki çalışmalar da bitince işlerimiz iyice kötüye gidecek. Eğer 10 numara yağ kullanmazsak kâr edemeyiz.”

KİRALIK ARAÇLARDA ÇOKÇA KULLANILIYOR

Yasal olmayan yolların ne amaçla olursa olsun tercih edilmemesi gerektiğini ifade eden Kartal Şoförler Odası Başkanvekili Ali Osman Boran, “Söz konusu bölgede 10 numara yağ satışı yapan yerler olduğunu ben de biliyorum. Bize de bazı bilgiler geliyor. Ancak bu konuda bizim bir yaptırım gücümüz yok. Benim de Pendik-Kadıköy hattında minibüsüm bulunuyor. Araç sahipleri 10 numara yağ kullanmıyor. Kiralık araç kullanan bazı şoförler bunu yapabiliyor. Çünkü araç sahibinin haberi olmuyor. ‘Ne de olsa kendi aracım değil’ deyip bazı şoförler bu yolu seçiyor. Para kazanamıyoruz deyipte 10 numara yağ kullanılması kesinlikle doğru değil” dedi. Pendik-Kadıköy hattında 381 minibüsün faaliyet gösterdiğini söyleyen Boran, “Gerekli görüşmeler tamamlanmak üzere. Yaklaşık 60-70 araç ara hatlara kaydırılacak. Bu şekilde az para kazanan esnaf biraz daha rahatlamış olacak” diye konuştu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...