10 ölüme 10 yıl hapis!

10 ölüme 10 yıl hapis!

Kahramanmaraş'ta geçen şubat ayında, TIR'la hatalı sollama yaparak çarptığı yolcu minibüsündeki 5'i çocuk, 10 kişinin ölümüne neden olduğu iddia edilen Kadir Akkaya'nın (38) yargılanması tamamlandı

13 Kasım 2013, Çarşamba 11:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçen 2 Şubat günü sabah erken saatlerde Pazarcık-Gölbaşı karayolunun 25’inci kilometresindeki Akçalar Köyü yakınlarında Kadir Akkaya yönetimindekiTIR, hatalı sollama yaparak karşı yönden gelen İbrahim Doğan yönetimindekiyolcu minibüsü ile çarpıştı.

10 KİŞİ ÖLDÜ, 5 KİŞİ YARALANDI

Kazada, Adıyaman’ın Gölbaşı İlçesi’nden Gaziantep’e gidenlerin içinde bulunduğu minibüsün sürücüsü İbrahim Doğan (37) ile yolcular Muharrem Ünal (73), Fadime Çelik (39), Nursel Dağınık (31), Sultan Avcı (27), Ümmühan Çelik (16), Kübra Doğan (14), Esra Avcı (8), Ayşe Dağınık (8) ile Nazlıgül Avcı (7) öldü, Samet Doğan, Muhammet Emir Dağınık, Hatice Dağınık, Gülseren Yücel ve Hatice Yücel yaralandı.

Minibüsün demir yığınına döndüğü kazada birbirine akraba olan 10 kişinin ölümü yakınlarını yasa boğarken, tutuklanan TIR şoförü hakkında Kahramanmaraş 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ’Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan kamu davası açıldı.

'KEŞKE BEN ÖLSEYDİM'

Cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, şerit ihlali yaptığı saptanan TIR sürücüsü Kadir Akkaya’nın asli kusurlu, kazada yaşamını yitiren minibüs sürücüsünün ise hızını düşürmediği için tali kusurlu olduğu belirtildi.

Olay günü karşı yönden gelen 2 TIR’ın birbirini sollamaya çalıştığını anlatan TIR sürücüsü Kadir Akkaya, ifadesinde, kaza yapmamak için manevra yapınca dorsesinde yüklü inşaat demirlerinin yola savrulduğunu ve bu sırada karşı yönden gelen minibüsün kendisine çarptığını söyledi.

2 yıldan 15 yıla kadir hapis istemiyle yargılanan TIR sürücüsü Kadir Akkaya, davanın son duruşmasında tahliyesini talep etti. Mahkeme heyetinin son sözlerini söylemesini istediği Akkaya, "Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum ama bu kazada suçlu olduğumu düşünmüyorum. Namusun ve şerefim üzerine yemin ederim suçlu olan ölen minibüs şoförüdür. Kazadan dolayı çok üzgünüm. Benim de 3 çocuğum var, keşke o gün orada ben ölseydim de bu kaza olmasaydı" dedi.

10 YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, son sözünü söyleyen sanık sürücü Kadir Akkaya’nın suçunun sabit olduğuna kanaat getirerek ’taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet daha sonra, sabıkasız oluşu ve yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alarak 6’da 1 oranında indirim uygulayarak Akkaya’nın cezasını 10 yıla indirdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, 10 kişinin öldüğü kazada suçlu bulunarak 10 yıl hapis cezasına çarptırılan TIR şoförü Akkaya’nın sürücü belgesinin de 3 yıl süreyle geri alınmasına karar verdi.

ÖLENLERİN YAKINLARINDAN KARARA TEPKİ

Kazada ölenlerin yakınları, mahkeme heyetinin verdiği karar tepki göstererek, "Her insan için sadece 1 yıl ceza veriliyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?" diye konuştu.

DHA

 


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Okulun bahçesine düşen ebabil kuşu korumaya alındı