10 saat boyunca ıslak çizme giydi, ayakları mahvoldu (Suda bekleyen parmaklar neden buruşur?)

Islak çamur üstünde çalışan bir işçinin çizmesindeki delik nedeniyle ayakkabısı su doldu. 10 saat boyunca bu şekilde çalışan adam, gün sonunda ayağını görünce şaşkınlığa uğradı. Suda çalışan adamların ayakları neredeyse tanınmaz hale gelmişti. Peki suda kalan el ve ayaklar neden buruşur? Uzmanlara göre bunun nedeni 'cisimleri kavramakla' alakalı.

30 Nisan 2020, Perşembe 13:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çizmesinde delik olan adamın, 10 saat boyunca ayakları sular içinde kaldı. Akşam eve döndüğünde ayaklarını gören adam şaşkına uğradı. İşçinin ayakları buruşmuş ve rengi değişmişti. Ayağının fotoğrafını çekip sosyal paylaşım platformu Reddit'te paylaşan adam, insanları adeta dehşete düşürdü. Bazı kullanıcılar, adamın bir an önce doktora görünmesini tavsiye etti. Ancak adamın ayağı kısa bir süre içinde iyileşti ve tıbbi müdahaleye gerek kalmadı.

Peki uzun süre suda kalan el ve ayakların bu şekilde görünmesi normal mi?

Eller ve ayaklar suda neden buruşur?

Eller ve ayaklar suda neden buruşur?

El ve ayakların uzun süre suda kaldıktan sonra buruştuğunu hepimiz biliyoruz. BBC Türkçe'de yer alan bir makalede, insan derisinin tüysüz kısımlarını suda ilginç bir tepki gösterdiği belirtiliyor. Diğer kısımlardan ayrı olarak avuç içi ve parmaklarımız ile ayak taban ve parmaklarımız beş dakika kadar suda bekleyince buruşur.

Bazıları bunun biyokimyasal bir tepki olduğuna, suyun deriden bazı bileşikleri alması sonucu doğduğuna inanıyor.

Oysa yüz yıl kadar önce bilim insanları bu ilginç olayın bu şekilde ortaya çıkmadığını fark etmişti.

Cerrahlar parmaklara giden belli sinirler kesildiğinde buruşma tepkisinin doğmadığını gördü. Yani buruşan parmaklar sinir sisteminin tam olduğuna işaret ediyor.

Gerçekten de vücutlarından başka bir tepki alınamayan hastalarda, irade dışında çalışan otonom sinir sisteminin bir parçası olan sempatik sinir sisteminin işleyip işlemediğini tespit etmek üzere parmakların buruşması süreci gözleniyor.

Bilim insanları bütün bu konularda hemfikir. Ancak suda buruşma tepkisinin neden ve nasıl gelişmiş olabileceği ve bir adaptasyonu ifade edip etmediği konusunda tartışmalar sürüyor.


Bazı uzmanlar, el ve ayakların buruşmasının ortama bağlı olarak gelişen 'kavrama yeteneği'ne bağlıyor. Yani buruşan el ve ayaklar, nesneleri daha iyi kavrıyor. 2013’te yapılan bir deney, buruşuk parmakların ıslak nesneleri tutmayı kolaylaştırdığını ve farklı büyüklükteki nesnelerin bir kaptan diğerine daha kolay aktarıldığını gösterdi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Elimizdeki tehlike sadece corona virüs değil!