10 soruda Giselle Tavilson: Elimden her iş geliyor

Keman onun elinde bambaşka bir hal alıyor. Sahnede yerinde duramıyor, hem çalıyor, hem dans ediyor, hem havalarda uçuyor. Evet kelimenin tam anlamıyla uçuyor! Türkiye'nin en ünlü bestecisi İstemihan Taviloğlu'nun kızı Giselle Tavilson'dan bahsediyorum. Kemana enerjisiyle hayat veren kadın Giselle Tavilson'a ben sordum, o da içtenlikle yanıtladı. / Mine BOZKURT

30 Aralık 2019, Pazartesi 11:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1-Onca müzik aleti varken neden keman?

Babam Türkiye'nin en önemli klasik bestecilerinden Prof. Dr. İstemihan Taviloğlu. Kemanla beni babam tanıştırdı ve o sevdirdi. Ben daha anne karnındayken babam piyanosuyla bana serenatlar yapıyordu.Masallar bile piyano başında anlatılırdı bana ve ağabeylerime.

2-Aynı anda hem keman çalıp hem dans etmeyi nasıl başarıyorsun?

Bence bu bir yetenek çünkü tamamen içimden geliyor. Keman çalarken, mutlaka çaldığım parçanın havasına giriyorum, coşkulu parçalarda dans etmeden duramıyorum. Tabii ki bunun için dersler aldım ama yeteneğim olmasa dersler de işe yaramazdı.

3-Şovlara nasıl hazırlanıyorsun? Koreografiyi sen mi belirliyorsun?

Parçaların hemen hepsini ben seçiyorum ama repertuvarımda yakın arkadaş tavsiyeleri de yok değil. 'Giselle’cim şu parçayı kemanınla çalsan ne güzel olur' diyen dostlarımın fikirlerine kulak veriyorum. Dansçıların eşlik ettiği şovlarıma dans stüdyosunda provayaparak hazırlanıyoruz. Genelde önce hoca ile ben prova yapıyorum, ardından hep birlikte yapıyoruz. Onun haricinde havada takla attığım bir şovum var, onun provaları çok eğlenceli oluyor.

Duvardan aşağıya sarkıyorum. Prova için minimum 4.5 metre tavan yüksekliği gerekiyor. Bir de lazer şovum var onun provasını cam olmayan zifiri karanlık bir stüdyoda gerçekleştiriyoruz. 

Dans şovumun koreografileri Ozan Aydemir’e ait. Havada gerçekleştirdiğim aerial ve lazer şovlarının koreografileri ise bana ait.

4-Lindsey Stirling de senin gibi hem çalıp hem dans edenlerden. Ondan esinlendiğin performanslar var mı?

Lindsey Stirling'den esinlenmemek mümkün değil. Kendisini hem Türkiye de hemde Almanya’da konserde izledim. Onu sürekli takip ediyorum hiç şüphesiz sahne şovlarından besleniyorum. Lindsey Stirling aynı zamanda besteci ve albümlerinde yer alan bir çok parçanın bestesi ona ait. Şovlarımda sürekli kullandığım 3 parçası var. Ascendance, Take Flight ve Crystallize


5-Yaşadığın en iyi konser deneyimi hangisiydi?

Beni sahne görseli açısından en çok etkileyen şov 2017 Yılın Sporcusu Ödül Töreni, diğeri çaldığım kitlenin öneminden ötürü bana yaşattığı heyecan açısından Formula 1 Grand Prix Amber Lounge 2017 Fashion Show Monaco.

6-Kemanlarına isim takıyor musun?

Evet takıyorum :)3 tane elektro kemanım var. Siyah olanı 'kara kızım' diye seviyorum. Şeffaf olanın adı 'ice', birde sarışın var onun adı 'blondie'.


'Yaşayamayacağım ülke, anlaşamayacağım insan yok'

'Yaşayamayacağım ülke, anlaşamayacağım insan yok'

7-Her tarz şarkıyı cover’layabilir misim? Mesela ilerde bir Müslüm Gürses cover’ı duyabilir miyiz senden?

Her ne kadar olağan dışı gibi duyulsa da her tür parçayı cover yapabilmem mümkün. Buna merhum Müslüm Gürses’in seslendirmiş olduğu parçalar da dahil. Müslüm Gürses'ten bir cover yapacak olsam muhtemelen caz bir tınısı olurdu. Güzel fikir verdiniz:)

8-Daha önceki açıklamalarında ‘Akıllı telefon gibi çok fonksiyonluyum’ demişsin. Bunu biraz açar mısın?

Ne güzel araştırmışsınız. Çok fonksiyonel dememin sebebi elimden hemen her şeyin gelmesi. Keman çalabiliyorum, eski bir ritmik jimnastikçiyim, aynı zamanda Texas Tech Üniversitesi’nden Uluslar Arası Ticaret Diplomam var, espritüel bir insanım, TV önü deneyimlerim oldu, hatta bir dönem Amerika'da tiyatro dersleri de aldım. Türküm ama Amerika’da büyüdüm, dünya insanıyım. Bu dünyada yaşayamayacağım ülke, anlaşamayacağım insan neredeyse yok denecek kadar az. Bu yüzden de kendimi akıllı telefona benzetiyorum. 

9-İleride seni hangi projelerde göreceğiz?

Temennim ileride kendi orkestramın olması. Umarım ilerleyen yıllarda beni orkestramın önünde çalarken izlersiniz. 

10-Keman çalmak isteyenlere ne önerirsin?

Kemanda başarı elde edebilmek için inatçı olmak lazım. Çünkü kemandan güzel ses çıkarıp, basit bir parçayı bile çalabilecek hale gelmek 2-3 yıl sürüyor. Yaşadıkları ilde ya da kasabada iyi bir hoca yoksa YouTube'dan öğrenmeye çalışsınlar,. Çünkü çok güzel olanaklar var. Tabii keman almaları şart. Öğrenci kemanları oldukça makul bütçelerde.

Mine BOZKURT

mine.bozkurt@posta.com.tr

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir Marvel+Disney iş birliği meyvesi: Wandavision dizisi hakkında merak edilenler