12 yaşındaki Dâhi IQ'sü ile şaşırtıyor

Dâhilerle sık sık karşılaştığımızı söyleyemeyiz; ancak 12 yaşındaki Nicole Barr'ın IQ'sunun 162 olmasının başka bir önemi daha var

07 Ağustos 2015, Cuma 00:14
A A
12 yaşındaki Dâhi IQ'sü ile şaşırtıyor

Çünkü Nicole Barr bu sayıyla Albert Einstein ve Stephen Hawking’in 2 puan önüne geçerek IQ testinden alınabilecek en yüksek sonuca ulaşmış durumda.

Ortalama bir yetişkinin IQ’sunun 100 olduğu ve 140’ın üzerini tutturanların; “Dahi” sayıldığı, IQ testinde 12 yaşındaki bir kız çocuğu 162 ile en yüksek dereceye ulaştı.

Babası Jim Barr tarafından Mensa‘nın IQ testine sokulan küçük kızın sonucu aileyi de şaşırtmış durumda. Farklı aşamalardan oluşan testin her bölümünü, ayrılan süre tamamlanmadan bitiren Nicole’ün 2 yaşından önce toplama gibi küçük hesaplamaları yapabildiği belirtiliyor.

2 yaşındayken Nintendo DS’i rahatlıkla kullanabilen küçük kızın okumaktan çok hoşlandığını ve matematikle arasının fazlasıyla iyi olduğunu belirten Jim Barr, kızının sosyal alanlara da ilgili olduğunu söylüyor.

Doktor olmak isteyen Nicole’ün tarihi değiştirecek bir buluş’u gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini ise zaman gösterecek.

 

Asus bu telefonda öyle bir pil kullandı ki!

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.