12 yıldır uyumuyor!

12 yıldır uyumuyor!

Bursa'da, 12 yıldır uyku felci olarak adlandırılan hastalığa yakalanan 46 yaşındaki Savaş Oral, 'Gitmediğim hastane kalmadı. Bu hastalığı kimse tedavi edemiyor' dedi

13 Temmuz 2012, Cuma 11:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Merkez Yıldırım ilçesinde oturan evli ve 2 çocuk babası Savaş Oral, 2000 yılından bu yana uyuyamadığını söyledi. Birçok hastaneye başvurmasına rağmen doktorların hastalığına çözüm bulamadığını kaydeden Oral, 12 yıl önce Nisan ayında uyumak üzere yatağa yattığında beyninde dalgalanma hissettiğini ve ardından da vücudunda kasılmalar olduğunu belirtti.

O geceden sonra tek bir gün bile uyuyamadığını anlatan Oral, "3 ay boyunca uyuyamayınca Almanya’daki akrabalarım ilaç gönderdi. Bu ilacın etkisiyle uykum gelmeye başladı. Ancak vücudumdaki kasılmalar yeniden başladı. Doktorlar uyku felci hastalığına yakalandığımı söyledi. Hastalığa yakalandığımdan bu yana gitmediğim sağlık kuruluşunun kalmadı" dedi.

Son olarak uyku laboratuvarına gittiğini söyleyen Savaş Oral, çıkan ölçümlerde uyku oranının yüzde sıfır olarak tespit edildiğini kaydetti. Bu duruma doktorunun bile şaşırdığını ifade eden Oral, en kötü hastanın dahi yüzde 25’lik bir uyku oranına sahip olduğunu dile getirdi. Hastalık yüzünden doğru düzgün yemek yiyemediğini ve günde 12-13 litre su içtiğini belirten Oral, "Hastalığı boyunca 76 kilodan 56 kiloya düştüm. Halsizlikten çocuklarımı kucağıma bile almıyorum. İntihar etmeyi bile düşündüm ancak çocuklarımın psikolojilerinin daha fazla bozulmasını istemedim" diye konuştu.

Oral, hastalık yüzünden çalışamadığını ve çocuklarına para veremediğini anlatarak, 6 yaşındaki oğlu Arda Oral’ı anaokuluna dahi yazdıramadığını kaydetti. Eşi 43 yaşındaki Berlin Oral’ın gündelik işlerden kazandığı para ile geçinmeye çalıştıklarını belirten Savaş Oral, yetkililerden sağlığına kavuşması için destek istedi.

Tansu Edip GÖKBUDAK/BURSA, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Koca vaka sayısı en çok azalan ve artan illeri açıkladı