13 aydır raporlu başkana soruşturma

13 aydır raporlu başkana soruşturma

Muş'un Korkut İlçesi'ne bağlı Karakale Beldesi Belediye Başkanı Zeki Taygar hakkında, seçildiği günden bu yana 13 ay rapor alarak görevine gitmediği gerekçesiyle Muş Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma açıldı

23 Mart 2012, Cuma 20:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 Muş Valisi Ali Çınar, şikayetlerin soruşturulması için müfettiş talebinde bulunduklarını söyledi. CHP’den seçilen ve sonradan bağımsız olan Belediye Başkanı Zeki Taygar hakkında sürekli olarak şikayet alındığı belirtilen Kaymakamlık yetkilileri, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Taygar’ın sürekli rapor alarak seyahat ettiği, beldeye uğramadığına dikkat çekilen açıklamada, işçi ve personelin maaşların da zamanında ödenmediği, buna rağmen geçici işçi alımı yapıldığı ifade edildi. Başkan Taygar’ın tedavi amaçlı olarak sık sık yurt dışına gittiği ve raporlarını buradan aldığı iddia edilen açıklamada, şöyle denildi:

"2010 yılında 10 ay rapor alarak geçirmiş. 2012 yılının üç ayında ise hiç göreve gelmemiş ve rapor göndermiş. Taygar raporlarını yurt dışında tedavi gördüğünü belirterek almış. Bu süreçte belediye meclis üyeleri ile toplantı yapamamış. Belediye Kanunu’nun 62. maddesi gereğince, Karakale Belediyesi’nin bütçesi hazırlanmamış, kabul edilmemiş. Aynı kanunun 64. maddesi gereğince, 2010 yılı bütçesinin kesin hesabıyla ilgili belgeler, Kaymakamlığa sunulmamıştır. Ayrıca mevzuat çerçevesinde yapması ve sunması gereken hizmetlerin de sunulmadığı kaymakamlığımızca müşahede edilmiştir."

SORUŞTURMA AÇILDI

 Belediye Başkanı’na yönelik şikayetlerin giderek arttığına işaret eden Muş Valisi Ali Çınar ise Taygar ve bazı çalışanlarının Belediyeler Kanunu’na uygun olmayan uygulamalar yaptığını, hizmetlerin aksadığını tespit ettiklerini bildirdi. Belediye Meclisi’nin de kanunda öngörülen süreler içinde toplanmadığını vurgulayan Vali Çınar, talep üzerine Muş Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma açıldığını, şikayetlerin soruşturulması için müfettiş talebinde bulunduklarını söyledi.

MUŞ, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karantina kuralına uymayan 11 kişiye 31 bin 161 lira para cezası