13 haftalık hamilelik sonrası anomali tespitleri

Gebelikte anomali tespiti için yapılan testler nelerdir? Gebeliğin haftalarına göre planlanmış testler vardır, bunlardan en bilineni ilk trimesterda yani gebeliğin 11-14 haftalarında yapılan ve halk arasında ikili tarama testi olarak bilinen testlerdir.

08 Temmuz 2020, Çarşamba 12:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bu testte anne adayına kan tahlili yapılırken, bebeğe de ultrasonografi ile bakılır. Aynı gün yapılan incelemede bebeğin ense kalınlığı, bebeğin büyüklüğü ve kalbindeki bulgular bilgisayar ortamında değerlendirilir. Gebelik haftasına göre en sık görülen kromozom anomalileri açısından durumun ne kadar risk taşıyıp taşımadığı tespit edilmeye çalışılır.

Bu test başarılı ellerde tamamlandığı zaman bilimsel olarak doğruluk oranı yüzde 87 ile yüzde 90’lar civarında. Ancak son dönemde anne adayından sadece kan alımı ile yapılan yeni tetkik yöntemi özellikle 35 yaş üstü hamile kadınlarda ikili tarama testinin yerini almış durumda. 

Bu testte anne adayının verdiği kan ile bebeklere ait kromozom ve DNA yapısı inceleniyor. İkili tarama testine göre çok daha ayrıntılı inceleme yapmanın mümkün olduğu bu tetkikte ultrasonografiye ihtiyaç duyulmuyor. Gebeliğin 10.haftasından sonra yapılabilen bu testin sonucu ortalama 10-12 günde alınabiliyor ve doğruluk oranı yüzde 99 civarlarında. 35 yaş üstü gebeliklerde ve riskli hikâyesi olanlarda bu testin yapılması gebeliğin sağlıklı devamı açısından oldukça önemli. 13 haftalık hamilelik sonrası anomali tespitleri konusunda Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak bilgi verdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder