17 Ekim Hadi ipucu sorusu: İspanya'nın Oscar'ı olarak bilinen ödüle hangi ünlü ressamın adı verilmiştir?

17 Ekim Hadi ipucu sorusu: İspanya'nın Oscar'ı olarak bilinen ödüle hangi ünlü ressamın adı verilmiştir?

İspanya'nın Oscar'ı olarak bilinen ödüle hangi ünlü ressamın adının verildiği, vatandaşların merak ettiği ve cevabını internette araştırdığı bir konu oldu. İspanyol sinemasının en saygın ödülü adını 1700'li yıllarda yaşayan bir ressamdan alıyor. Peki, İspanya'nın Oscar'ı olarak bilinen ödüle hangi ünlü ressamın adı verilmiştir? İşte, merak edilen detaylar...

17 Ekim 2018, Çarşamba 10:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sinema otoriteleri tarafından İspanya'nın Oscar'ı olarak tanımlanan sinema ödüllerinin adı "Goya"dır. Dünyaca ünlü İspanyol bir ressam olan Goya'nın adına verilen ödüller 1987'den beri sahiplerini bulmakta. 

FRANCİSCO GOYA KİMDİR?

30 Mart 1746’da Zaragoza'da dünyaya geldi. Romantizm akımının önde gelen isimlerinden olan İspanyol ressam ve gravür sanatçısı. İspanyol saltanatının saray ressamı olarak çalışan Goya'nın eserlerinin yaşadığı döneme ait bilgi veren önemli belgeler olduğu düşünülür. Portreleriyle de ün kazanmış olan ressam, sanatındaki yaratıcı ve yıkıcı öğeler ve cesur resimleriyle kendisinden sonra gelen Manet, Picasso ve Francis Bacon gibi isimleri etkiledi. Modern sanatın öncülerinden biri olarak kabul edilen ressamın eserlerinin büyük bir bölümü Madrid'de Museo del Prado'da sergilenmektedir.

GOYA ÖDÜLLERİ

İspanyol sinemasının en önemli ödülleri 'Goya'lar, bu yıl şubat ayında başkent Madrid'de yapılan gala töreninde sahiplerini buldu. Bu yıl 32'ncisi gerçekleştirilen törenin sunuculuğunu, aktörler Ernesto Sevilla ve Joaquin Reyes yaptı. İspanya Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı İnigo Mendez de Vigo'nun da katıldığı törende, Oscar ödüllü aktris Penelope Cruz ve aktör Javier Bardem'in yanı sıra Emily Mortimer ve Bill Nighy de yer aldı.

1800'lü yıllarda yaşayan ve aşırı derecede büyüme hastalığı olarak bilinen giantizmden muzdarip Miguel Joaquin Eleizegui Arteaga'nın hayatını konu alan Handia (Dev), aralarında en iyi orijinal senaryo, en iyi orijinal müzik, en iyi özel efekt, en iyi montaj ve en iyi sanat yönetmeni ödüllerinin bulunduğu 10 ödülle en fazla Goya alan film oldu.

Penelope Fitzgerald'ın aynı adlı romanından uyarlanan ve 1959'da İngiltere'deki ku¨çu¨k bir kasabada tarihi bir evi kitapçıya dönüştüren bir kadının hikayesini anlatan Libreria (Kitapçı) ise en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama senaryo ödüllerine layık bulundu.

Verano 1993 üç, El autor iki, La llamada'nın bir ödül aldığı geceden, komedi filmi Abracadabra herhangi bir ödüle değer görülmedi.

32. Goya ödülleri ve kazananlar şöyle:

En İyi Film: Libreria

En İyi Yönetmen: Isabel Coixet (Libreria)

En İyi Kadın Oyuncu: Nathalie Poza (No se decir adios)

En İyi Erkek Oyuncu: Javier Gutierrez (El autor)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: David Verdaguer (Verano 1993)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Adelfa Calvo (El autor)

Gelecek Vadeden En İyi Erkek Oyuncu: Eneko Sagardoy (Handia)

Gelecek Vadeden En İyi Kadın Oyuncu: Bruna Cusi (Verano 1993)

En İyi Orijinal Senaryo: Handia

En İyi Uyarlama Senaryo: Libreria

En İyi Avrupa Filmi: The Square (İsveç-Ruben Östlund)

En İyi Latin Amerika Filmi: Una Mujer Fantastica (Şili-Sebastian Lelio)

En İyi Sanat Yönetmeni: Mikel Serrano (Handia)

En İyi Montaj: Handia

En İyi Belgesel Filmi: Muchos hijos, un mono y un castillo

En İyi Orijinal Müzik: Handia

En İyi Ses: Veronica

En İyi Özel Efekt: Handia

En İyi Animasyon Filmi: Tadeo Jones 2: El secreto del Rey Midas

En İyi Kısa Film: Madre

Goya Onur Ödülü: Marisa Paredes

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tesadüfen bulundu, eşi benzeri yok, bir paket sigaraya satılmış