18 Mart Çanakkale Zaferi 102 yaşında! (Çanakkale geçilmez!)

18 Mart Çanakkale Zaferi 102 yaşında! (Çanakkale geçilmez!)

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin dünya harp tarihinde de çok önemli bir yeri var! Çanakkale şehitlerinin yazdığı destanla büyük bir zafere imza atıldı. Metrekareye 6 bin merminin düştüğü ve 6 milyonda bir ihtimal olan mermilerin havada çarpıştığı bu destan unutulmayacak, Çanakkale Türküleri büyük destanı asırlar boyu hafızalarda diri tutacak. Kimse unutmasın ki Çanakkale geçilmez!

18 Mart 2017, Cumartesi 09:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıldönümü!  Çanakkale şehitlerini anmak için yurdun dört bir yanında törenler düzenlenirken 250 bin şehit verdiğimiz ve Çanakkale Geçilmez dediğimiz tarihi zaferin dünya harp tarihinde de yeri çok büyük!

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap  Tarihi Bölümü Başkanı ve Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof.  Dr. Haluk Selvi, geleceğe daha güvenli bakabilmek ve bu coğrafyada Türkiye  Cumhuriyeti devletini ebed müddet yaşatabilmek için Çanakkale ruhunu her sene  daha fazla kuvvetle genç kuşaklara anlatmak mecburiyetinde olduklarını belirtti.         

SAÜ tarafından, Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla  Kültür ve Kongre Merkezi’nde anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte "Tarihin  Işığında Çanakkale Zaferi" adlı bir sunum yapan Selvi, Çanakkale’de 250 bin  şehidin her birinin fert fert yaşadığı hadiseler olduğunu anlattı.         
 

DÜNYA HARP TARİHİNDE İLK 3 SIRAYI ALABİLECEK BİR ZAFER


Dünya harp tarihinde Çanakkale muharebelerinin ayrı bir yeri olduğunu  belirten Selvi, "Çanakkale Zaferi, insan kaybı açısından, savaşın süresi  içerisinde cepheye sevk edilen asker sayısı açısından, şehitler ve karşı taraftan  kayıplar açısından mukayese edildiğinde, dünya harp tarihi içerisinde ilk üç  sırayı alabilecek bir zaferler bütünüdür." diye konuştu.   
      

SAVAŞI KAZANDIRAN RUH...


Bu muharebenin harp tarihi içerisinde birçok ibretleri de ortaya  koyduğuna işaret eden Prof. Dr. Selvi, savaşı kazandıran ruhun gerçekten  teknolojik gelişmelerin ötesinde manevi ruh olduğunu dile getirdi.      

​   
 

METREKAREYE 6 BİN MERMİ DÜŞTÜ! MERMİLER HAVADA ÇARPIŞTI!


Çanakkale’de metrekareye 6 bin merminin düştüğünü, karşılaşma ihtimali  6 milyonda bir olan mermilerin onlarcasının birbiriyle çarpıştığını hatırlatan  Selvi, şunları kaydetti:         

"Bu kadar yoğun bir muharebe içerisindeydi ama Osmanlı askeri orada da  askerliğin nasıl yapılması gerektiğini, savaşın ne olduğunu dünyaya büyük bir  ibretle göstermişlerdir. Çanakkale üzerine saatlerce konuşsanız bitmez, arkası  gelmez ama savaştaki Türk-İslam ruhunu bize aktaran yüce hadise. Bu savaş, bugün  Türkiye Cumhuriyeti’nin ayakta kalmasına sebep oldu. Hiçbir şey boşa gitmedi, hiç  ki

Konuşmaların ardından SAÜ Devlet Konservatuvarı öğrencileri,  "Çanakkale Zaferi" isimli sahne gösterisi sundu.


Çanakkale Savaşı'ndan tarihi fotoğraflar (18 Mart Çanakkale Zaferi)18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümü kutlandı

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika depremleri: Malatya'da 4,4 büyüklüğünde deprem