2 milyon kişiye bulaştı, şimdi Afrika'ya yayılıyor

Dünyanın dev ekonomilerinin bulunduğu ABD ve Avrupa’da ölüm saçan koronavirüs salgını Afrika’daki yayılma hızını da artırdı. Kıtada, 250 bin kişiye 1 yoğun bakım ünitesi düşüyor.

16 Nisan 2020, Perşembe 08:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ölümcül COVID-19 virüsüne yakalanan kişi sayısı dünya genelinde 2 milyonu aştı. Ölü sayısı 133 bin 802’ye yükseldi. Çin’de ortaya çıkmasının ardından 6 kıtaya yayılan virüs Asya’da on binlerce can aldıktan sonra Avrupa’da ölüm saçmaya devam ediyor.

Bazı ülkelerde fırsat kaçtı

Bazı ülkelerde fırsat kaçtı

İtalya’da 21 bin 645, İspanya’da 18 bin 579, Fransa’da 17 bin 167, İngiltere’de 12 bin 868, Almanya’da 3 bin 592 kişi öldü. Salgının yeni merkez üssü ABD’de ise vaka sayısı 637 bine, ölü sayısı 28 bin 310’a çıkarken; Dünya Sağlık Örgütü salgının Afrika’daki hızını da artırdığını, bazı ülkelerde bunu önleme fırsatının kaçtığını bildirdi.

195 milyon kişiye 5 bin test

195 milyon kişiye 5 bin test

Dünyanın en fakir 20 ülkesinden 18’inin bulunduğu Afrika’da neredeyse hiç test yapılmıyor. 195 milyon nüfuslu Nijerya’da bugüne kadar yapılan test sayısı 5 bin. Kıtadaki geniş çaplı test yapan ilk ülke Güney Afrika Cumhuriyeti’nde, testlerin başlamasıyla vaka sayısı son bir ayda 40 katına çıktı.

Bu yükseliş, vakalardaki azlığa salgının bölge ülkelerinde yayılmamasının değil test yapılmamasının neden olduğunu gösterdi. Birleşmiş Milletler “Yardım gelmezse Afrika’da milyonlarca kişi ölecek” uyarısı yaptı. Avrupa’da 250 bin kişiye 800 yoğun bakım ünitesi düşerken bu sayı Afrika’da 1’e iniyor.

Liderlerden ortak çağrı: Borçlar ertelensin

Liderlerden ortak çağrı: Borçlar ertelensin

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Portekiz’in yanı sıra birçok Afrika ülkesinin lideri ortak bir bildiriye imza attı. Bildiride; koronavirüsle mücadeleye destek için Afrika ülkelerinin borçlarının ertelenmesi istendi. “Salgın ancak Afrika’da da biterse sona erer” denilen bildiride, hızlı hareket edilmemesi halinde COVID-19’un Afrika kıtasını çok sert biçimde etkileyeceği ve küresel krizin süresini uzatacağı vurgulandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kuzey Kore tarafından inşa edilen yeni nükleer tesis uydudan görüntülendi