2 Ocak Hadi ipucu sorusu: Osmanlı dönemindeki Lale Devri'nin en ünlü şairi kimdir?

2 Ocak Hadi ipucu sorusu belli oldu. Bu akşam Hadicileri çok zor sorular bekliyor. Uygulama ipucu sorusunu şu şekilde geçti: "Bu akşam 20.30’da gerçekleşecek "Zor Hadi’nin ipucu için hazır mısınız? O halde hep birlikte Lale Devri’ne gidelim ve dönemin en önemli Divan şairini hatırlayalım. 18. yüzyılda, mahallileşme akımının temsilcilerinden olan Osmanlı dönemindeki Lale Devri'nin en ünlü şairi kimdir?"

02 Ocak 2019, Çarşamba 17:16 Son Güncelleme:
A A
2 Ocak Hadi ipucu sorusu: Osmanlı dönemindeki Lale Devri'nin en ünlü şairi kimdir?

Bu akşam 'Zor Hadi' var... Yarışma 20.30'da başlıyor ve soru Osmanlı Dönemi'nden geliyor. Uygulamanın yarışmacılara geçtiği soru şu şekilde: Osmanlı dönemindeki Lale Devri'nin en ünlü şairi kimdir? 

CEVAP: NEDİM

Osmanlı'nın en meşhur divan edebiyatı şairlerinden birinin mahlası. Şöhretini Osmanlı İmparatorluğunun 1718–1730 yılları arasındaki Lale Devri'nde kazanmıştır ve yaşamı ve eserleri ile o devrin ruhunun temsilcisi olarak kabul görmektedir.

18. yy'da yaşamıştır.Asıl adı Ahmed olan Nedim İstanbul'da yaklaşık 1680'de doğdu. Babası Mehmed Efendi, Sultan İbrahim'in iktidarı esnasında kazasker görevinde bulundu. Küçük yaşlarda medrese eğitimi alan Nedîm burada Arapça ve Farsça öğrendi. Daha sonra fıkıh eğitimi aldı.

Bir şair olarak tanınma gayreti içindeki Nedim, Osmanlı Sadrazamı Ali Paşa'ya bir kaç kaside yazdı. Ama Topkapı sarayına girişini sağlayan Ali Paşa'nın halefi olan Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'ya yazdığı kasideler oldu. Lale Devri'nin sadrazamı olan Damat İbrahim'in himayesi altında daha sonra kendisini meşhur yapacak olan eserlerini ve yaşam tarzını ortaya koydu. Şair gerek yaşamı, gerekse şiiri ile estetik, sanat ve eğlence eğilimleri ile göze çarpan bu devrin önemli bir temsilcisi olarak kabul görmektedir.

Nedim'in Patrona Halil İsyanı esnasında öldüğü kabul edilmekte ama bunun içeriği hususunda ihtilaflar bulunmaktadır. En meşhur rivayet isyankarlardan kaçarken Beşiktaş'taki evinin çatısından düşerek öldüğü yönündedir. Diğer bir rivayette aşırı alkolden öldüğü söylenir. Bir başka rivayet ise, İbrahim Paşa ve şürekasına yapılan işkenceden ötürü dehşete kapılıp korkudan öldüğü şeklindedir.

Nedim'in mezarı Üsküdar'da Karacaahmet mezarlığında bulunmaktadır. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Elazığ depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 31 oldu