200 dolardan ucuz cep telefonu ithalatına gözetim getirildi

200 dolardan ucuz cep telefonu ithalatına gözetim getirildi

Ticaret Bakanlığı, değeri 200 dolara kadar olan cep telefonlarının ithalatının gözetim belgesi ile yapılacağını duyurdu. Fiyatı 200 doların altında olan cep telefonları yurda sokulurken fiyatı 200 dolarmış gibi vergi alınacak. Kararın ucuz telefon piyasasını etkilemesi bekleniyor.

08 Mayıs 2020, Cuma 15:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ticaret Bakanlığı'nın, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin tebliğe göre, 8517.12.00.00.11 numaralı gümrük tarife istatistik pozisyonunda, "alıcısı bulunan verici portatif (Cellular) telsiz telefon cihazları" başlığıyla yer alan cep telefonlarının değeri 200 doların altında olanlarının ithalatı, İthalat Genel Müdürlüğünce düzenlenecek gözetim belgesi ile yapılabilecek.

Bu kapsamda ithalat için gözetim belgesi taleplerine ilişkin başvurular, Ticaret Bakanlığı internet sitesine elektronik imzayla, elektronik ortamda yaşanabilecek sorunlar nedeniyle başvuru yapılamaması halinde fiziksel olarak yapılacak. Ayrıca, e-devlet adresinden de başvuru yapılabilecek. Gözetim belgelerinin geçerlilik süresi altı ay olacak.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Lamborghini Huracan EVO RWD Spyder tanıtıldı