2009 bu tuhaflıklarla geçti

Fransız Haber Ajansı AFP, 2009 yılının en tuhaf haberlerini derledi

15 Aralık 2009, Salı 05:00
A A
2009 bu tuhaflıklarla geçti

 İşte uğurlamaya hazırlandığımız bu yılı renklendiren haberlerden bazıları:

* Rusya ile ilişkilere baştan başlamak isteyen Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’a ‘reset’ (yeniden başlama) düğmesi hediye etmişti. Hillary Clinton sembolik ‘sıfırla’ düğmesine basmıştı. Fakat düğmenin üzerinde yazan kelime Rusça ‘aşırı yükle’ anlamına geliyordu.

* Nepal’in başkenti Katmandu’da havaalanı görevlilerinin rüşvet almasını engellemek için görevlilere cepsiz pantolonlar dağıtıldı.

* Norveç’in başkenti Oslo’da 130 km hızla araç kullanırken sevgilisiyle sevişen bir adam polise yakalandı.

* Kanada’da ev telefonuyla oynayan 11 aylık bir bebek tesadüfen acil hattın numarasını çevirmişti. Eve gelen polis, marihuana yetiştirildiğini görünce bebeğin babasını tutuklamıştı.

* Amerika’da içinde 6 yaşındaki Falcon Heene’nin bulunduğu uçan daire şeklindeki sıcak hava balonunun iplerinden kurtulup havalandığı duyuldu. Ülkedeki televizyon kanalları canlı yayında balonu takip etmeye başladı. Olayın şöhret olmak isteyen ailenin uydurduğu bir yalan olduğu ortaya çıktı.

* İngiltere’de ateistlerin başlattığı kampanya kapsamında otobüslerin üzerine “Muhtemelen tanrı yok. Endişelenmeyi bırakın ve hayatın tadını çıkarın” yazılı ilanlar asıldı.

KERTENKELE DIŞKISI

* Filipinler’de yaşayan İngiliz akademisyenin bilimsel araştırma için 7 yıl boyunca nadir bulunan bir kertenkelenin dışkısını toplamıştı. Akademisyenin ‘koleksiyonu’ laboratuvar temizlikçileri tarafından çöpe atılınca bilim adamı isyan etmişti. Bilim adamı “Bazıları için bu kertenkele dışkısı olabilir ama benim için yıllar süren zorlu bir çalışmanın ürünüydü” demişti.

GÜVERCİNLE GELEN TELEFON

* Çin’de bir televizyon kanalının “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sorusuna “Rüşvet yiyen politikacı, çünkü onların her şeyi var” diyen 6 yaşındaki kız çocuğu beklenmedik bir şöhrete kavuştu.

* Brezilya’da bir cezaevindeki mahkumların, dışarıdaki yakınlarının yardımıyla güvercinlerin ayağına bağlanan cep telefonlarını cezaevine soktuğu ortaya çıktı.

* İngiltere Newcastle Üniversitesi’nde yapılan araştırmada isim verilen ineklerin daha çok süt verdiği ortaya çıktı.

‘İRİ GÖĞÜS’ İNDİRİMİ

* İngiltere’de bir kadın bir süpermarkette iri göğüslüler için satılan sütyenlerin daha pahalı olmasını protesto için internetteki sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta kampanya başlattı. ‘Adalet İçin Göğüsler’ adlı kampanyanın gördüğü ilgi üzerine firma sütyenlerin fiyatını indirdi.

* Filipinler’de meydana gelen sel felaketinde başkent Manila’daki müzenin müdürü ülkenin en değerli hazinesini selden kurtarmayı başardı. Kurtarılan hazine ülkenin eski lideri Ferdinand Marcos’un eşi Imelda Marcos’un 200 ayakkabılık koleksiyonuydu.

2

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Beyaz Saray'dan 5 özel kare