2016'da rekor kırıldı 2017 daha kötü olabilir!

Nasa 2016'yı son 136 senenin karada ve denizde en sıcak yılı ilan ederken, 2017'inin de en sıcak 5 yıl arasında olacağını belirtti

19 Ocak 2017, Perşembe 10:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1880 yılından bu yana ölçülen NASA verilerine göre, 2016 kayıtlı tarihteki en sıcak yıl. BBC'ye konuşan NASA yetkilisi Gavin Schmidt, 2016'nın bir önceki yılı "yaklaşık 0.1-0.12 dereceyle geçtiğini" söyledi. Schmidt, "Bu oran kulağa çok da yüksek gelmiyor ama yıldan yıla kaydedilen sapmalara bakıldığında, aslında bu oldukça büyük bir değişim" dedi ve şöyle devam etti: "Bu gördüğümüz açıkça bir rekor ve El Niño (Büyük Okyanus'ta yüzey sularının ısınması) olaylarının büyük oranlarda sıcaklık ürettiği tropikal Pasifik bölgesindeki değişimlerin sonucu. Ama sıcaklık artışındaki uzun vadeli eğilimlerin sera gazı salımlarından kaynaklandığını da gördük."

Araştırmacılar, bunun azımsanmayacak bir değişim olduğunu ancak bütün hikayenin bundan ibaret olmadığını söylüyor. El Niño'nun katkısıyla bunun birçok kez yaşandığı belirtiliyor.

Farklı kaynakların verilerine dayanan Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) raporuna göre, 2016 yılının 0.07 derecelik bir artışla sıcaklık rekoru kırdığı doğru. WMO'ya göre, ısınma nedeniyle aynı yıl, Kuzey Kutbu ve Antarktika'da deniz buzları rekor düzeye geriledi. 

WMO yetkilisi Peter Taalas, "Kuzey Kutbu'nda sıcaklık, küresel ortalamaya oranla 2 kat hızlı yükseliyor. Deniz buzlarının düzenli olarak azalması, dünyanın diğer bölgelerindeki iklimi, havayı ve okyanus dolaşımını da etkiliyor" dedi. 

BİLİM İNSANLARI 1.5 DERECE SICAKLIK ARTIŞI SEVİYESİNE YAKLAŞILDIĞINDAN ENDİŞE DUYUYOR

BİLİM İNSANLARI 1.5 DERECE SICAKLIK ARTIŞI SEVİYESİNE YAKLAŞILDIĞINDAN ENDİŞE DUYUYOR

Araştırmacılar, 2017'nin en sıcak yıl rekorunu kırmasının düşük bir ihtimal olduğunu ancak en sıcak 5 yıl arasında sayılacağını söylüyor. Bilim insanları ve siyasetçiler, Paris iklim değişikliği anlaşmasının öngördüğü 1.5 derece sıcaklık artışı seviyesine yaklaşıldığından endişe duyuyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Leonardo Da Vinci hakkında hiç duymadığınız ilginç bilgiler