2017 DGS soru ve cevapları yayınlandı

2017 DGS soru ve cevapları yayınlandı

ÖSYM, 2017 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) soru ve cevaplarını yayınladı. Sınav sorularının sadece yüzde 10’luk kısmını yayınlayan ÖSYM, DGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağını, sınav takvimi içerisinde duyurdu. Sonuçların ardından gözler DGS tercih kılavuzuna çevrilecek

25 Temmuz 2017, Salı 10:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İki yıllık ön lisans programlarından mezun olan veya bu programlarda son sınıfta okuyan öğrencilerin lisans programlarına yani yaygın adıyla 4 yıllık bölümlere geçişi için yapılan DGS'ye, bu yıl 1 milyonu aşkın öğrenci girdi. ÖSYM resmi web sitesinde 23 Temmuz’da yaptığı sınavın sorularını ve cevaplarını, doküman sayfasında paylaştığını duyurdu.

>> 2017 DGS SORU VE CEVAPLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Sınavda 120 soru sorulurken kurumun sadece 12 soruyu paylaşması dikkat çekti. Sınav soruları ve cevapları, sınav merkezinin doküman sayfasında yer alıyor.

DGS 2017 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav merkezi, sınav sonuçlarını 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklayacak.

Kurum sonuçların saat kaçta açıklayacağını duyurmazken sınav takviminde sonuçların açıklanacağı saati 23.59 olarak belirledi.

TERCİHLERDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Sonuçlar açıklandıktan sonra ÖSYM, tercih kılavuzunu yayımlayacak. Eğitim uzmanları, kılavuzda “Tablo 1”in önemini açıkladı. Tablo-1'de ön lisans mezunlarını bekleyen, genel olarak lisans programlarının kodları gözüküyor: Üniversite adı, üniversitenin aldığı kontenjan sayısı, "puan türü", kaç yıllık olduğu ve "koşulları". Öğrenciler iki alanda sıkıntı yaşıyor: Puan türü ve koşulları.

Her üniversite, öğrenci adayları için bölümlere göre farklı kriterler belirliyor. Bu koşullar ÖSYM’den bağımsız olarak üniversite yönetimince belirleniyor. Koşullar yerine getirilmiyorsa ön lisans mezunu o üniversiteye giremiyor. Koşullar iyi şekilde okunmalı ve o öğrencinin koşulları yerine getirip getirmediği iyi tespit edilmeli. Bu noktada uzmanlar, mutlaka öğrencinin puan türünü dikkate alarak tercihte bulunması gerektiğini vurguluyor.

BAŞVURU YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

- Ön lisans mezunları istediği üniversitenin puan türünü ve koşullarını titizlikle incelemeli ve dikkatli bir şekilde okumalı.

- Öğrenci koşulları tam yerine getiremiyorsa, tercih hakkını o üniversite üzerinden kullanmamalı. Birçok öğrenci "Belki girerim" düşüncesi içerisinde hareket ederek tercih hakkını o üniversiteden kullanıyor ama kriterlere sahip değilse başvurusu kabul edilmiyor.

- Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanıyor. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

- Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazmalılar.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! Ayda 1000 TL ödeme alabilirsiniz