Anne olmayı ertelememeniz için 7 önemli sebep

Kadınların anne olma kararları giderek daha geç alınmaya başladı. Yoğun ve yorucu bir hayat ve kariyer hedefleri bir araya gelince annelik yaşı giderek arttı, buna bağlı olarak da kısırlık ya da benzeri sorunlar daha çok görülür oldu. Uzmanlar ise kadınları annelik için geç kalınmaması konusunda uyardı

31 Aralık 2018, Pazartesi 07:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadınların annelik konusunda verecekleri karar tamamen kişisel ve kendilerine özeldir. Anne olma baskısı, çocuk sahibi olmak için belli yaş ve kriterlere uygun olmaya zorlanmak kadınlar üzerinde yersiz ve haksız bir baskı yaratır ve doğru değildir. Ancak eğer anne olmak konusunda karar verdiyseniz ve bununla ilgili bir planlamanız varsa sağlıkla ilgili bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurmak ve zamanlamanızı buna göre ayarlamak sizin yararınıza olacaktır.

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Latif Küpelioğlu,Bazı hastalıklar kısırlık sorununa yol açabilirken bazen de ortada hiçbir sebep yokken anne-baba olamayabilirsiniz. Kadınlar için yaş, kısırlık açısından önemli bir faktördür. Anne olmayı fazla ertelemeyin ve 2019’da bir kadın doğum uzmanına başvurun” diyerek uyarıyor. 

Op. Dr. Latif Küpelioğlu, kadınlarda en sık karşılaşılan kısırlık nedenlerini şöyle sıraladı...

1) Yumurtlama düzensizlikleri:

1) Yumurtlama düzensizlikleri:

Kadınlarda görülen en yaygın kısırlık sebepleri arasında, yumurtlamanın olmaması bulunur. Yumurtlamanın her ay, belirli aralıklarla olması gebelik şansını arttıran en önemli faktörlerden biridir. Yumurtlamanın olmadığı durumlarda gebe kalmak mümkün değildir. Kısırlığın en önemli sebeplerinden olan yumurtlama düzensizliğinde, tedavi olarak yumurtlamayı destekleyici haplar kullanılır.Bunun yanında hormon ilaçlarına da başvurulabilir.Adetleri düzensiz olan, seyrek olan veya polikistik over sendromu tanısı konulmuş olan kadınlarda yumurtlama varlığını saptamak için ultrasonografi ve kan tahlili (progesteron) gibi araştırmalar yapılır.

2) Tüplerin (kanalların) kapalı olması:

2) Tüplerin (kanalların) kapalı olması:

İki tüpün de kapalı olduğu durumda kendiliğinden gebelik söz konusu değildir. Sperm ve yumurta hücresi, tüplerde buluşmaktadır. Bu sayede gebelik gerçekleşebilmektedir. Tek bir tüpün tıkalı olduğu durumlarda gebelik kendiliğinden gerçekleşebilirken, iki tüp tıkalı iken bu durum söz konusu değildir. Tüpler önceden geçirilmiş bazı enfeksiyonlara bağlı (PID), endometriozise bağlı, karın içerisindeki ameliyatlara bağlı kapanabilirler. Tüplerin kapalı olduğunu araştırmak için rahim filmi (HSG) çekilir. Ardından ise tüp bebek tedavisine başvurulabilir.

3) Endometriozis:

3) Endometriozis:

“Endometriozis, kadın kısırlığından en yaygın bir diğer sebeptir” diyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Latif Küpelioğlu, “Karın içerisinde ve tüplerde yapışıklıklara yol açarak gebelik oluşmasını zorlaştırabilir” dedi. 

4) Hiperprolaktinemi (Süt hormonu yükselmesi):

4) Hiperprolaktinemi (Süt hormonu yükselmesi):

Süt hormonu yükselmesi, yumurtlama düzensizliğine yol açabilir. PRL yani prolaktin hormonu, beyinde hipofizden salgılanır. Şayet ciddi bir büyüklük mevcut değilse, bu hormonu düşürmek için ilaç tedavisine başvurulabilir. Tiroit hormonlarındaki anormallikler de prolaktin artışına yol açabilir.


5) Rahimde bulunan patolojiler:

5) Rahimde bulunan patolojiler:

Rahim içerisinde doğuştan ya da sonradan bulunan patolojiler, kısırlığa yol açabilir. Bu durumlara örnek olarak rahimde perde veya septum olması, miyom ya da polip gibi yapılar sayılabilir. Bu gibi yapılar her zaman için kesin olarak kısırlık sebebi değildir. Bu sebeple her polip ya da miyoma sahip kadın kısır değildir. Ancak bu yapılar gebe kalma şansını düşürebilir.

6) Rahim ya da yumurtalıklarla ilgili ameliyatlar:

6) Rahim ya da yumurtalıklarla ilgili ameliyatlar:

Rahim ile ilgili olarak gerçekleştirilen miyomların alınması ameliyatı ya da benzeri cerrahi girişimler, rahim içerisinde yapışıklığa yol açabilir. Bu yapışıklıklar da kısırlığa yol açabilir. Yumurtalıklardan birisinin ameliyatla alması hormon seviyelerinin kötüleşmesine ve bu nedenle hamile kalmanın zorlaşmasına neden olabilir. İki yumurtalığın alınması durumunda gebelik mümkün değildir.

7) Polikistik over sendromu:

7) Polikistik over sendromu:

Polikistik over sendromu, gebe kalmayı zorlaştıran bir diğer sebeptir. Bu durumda tedavi sağlanmalı ve gerekli durumlarda tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuktan proje, ebeveynden helikopter olur mu?